.jpg)
Máris vannak jelei annak, hogy a reformlendület a kezdeti költségvetési szigorítás után kifulladóban lehet; a kormány "nagyon népszerűtlen", és már utalt arra, hogy az ingatlanadó esetleg mégsem lép életbe 2008-ban, ahogy eredetileg tervezték, áll a GS szerdai kommentárjában. A ház szerint ez utóbbi sem lenne önmagában fontos bevételi forrás, fontos jelzője lenne azonban annak, hogy a kormány kész potenciálisan népszerűtlen ügyeket is felvállalni.
A Goldman Sach szerdai értékelése szerint a népszavazáshoz szükséges 200 ezer aláírást az ellenzék össze fogja gyűjteni, a referendum érvényessége azonban már esetlegesebb, mivel a teljes választói népesség legalább negyedének kell azonos módon voksolnia, és a népszavazási részvétel Magyarországon "általában nem olyan magas". |
Ez utóbbi kilátást ugyanakkor más londoni házak erősen megkérdőjelezik. A Dresdner Kleinwort - a Dresdner Bank londoni befektetési részlege - által éppen előző nap kiadott, a cég elemzőinek budapesti tényfeltáró látogatását összegző elemzésében az állt: továbbra is meglehetősen alacsony az esélye annak, hogy a következő egy évben vezetőváltás lesz Magyarországon.
A Dresdner-elemzés szerint - amely még az alkotmánybírósági döntés előtt készült - Gyurcsány Ferenc kormányfő esetleges távozása "erősen negatív piaci hatással" járna, és ahhoz, hogy a koalíció megőrizhesse hitelességét, az utódnak Gyurcsányéhoz hasonló reformelkötelezettséget kellene mutatnia, és nála is alkalmasabbnak kellene lennie a koalíció vezetésére.
A ház szerint egyébként is úgy tűnik, hogy az ország már túljutott a megszorítások és az infláció nehezén, és a Dresdner elemzői arra számítanak, hogy az MSZP-SZDSZ koalíció népszerűsége a következő hónapokban fokozatosan javulni fog.
Viszonylag kedvező véleményt mondott ugyanaznap Londonban a legnagyobb európai hitelminősítő, a Fitch Ratings feltörekvő európai szuverén besorolásokért felelős igazgatója is. Ed Parker a cég londoni központjában tartott feltörekvő piaci szemináriumon - az MTI kérésére, hogy értékelje a magyarországi költségvetési kiigazítás előrehaladtát - azt mondta: a Fitch "jó haladást" érzékel, a kormány "erős startot vett", és a hitelminősítő arra is lát esélyt, hogy az idei államháztartási hiány elmarad a hivatalos céltól.
Parker szerint azonban továbbra is jelentősek a kockázatok - különös kihívást jelent a parlamenti időszak második fele, amikor már közelednek a választások -, ezért a Fitch Ratings egyelőre nem készül a magyar szuverén adósosztályzatra nála érvényes negatív kilátás feljavítására.
Mégis lesz népszavazás a vizitdíjról?
Gyurcsányt nem lehet pótolni?
Jó start után erős kockázatok
Agressziív pénzügypolitikai szigorítást jósolnak
MTI