Az áprilisi londoni G20-csúcson elfogadott tervezet értelmében az IMF felhasználható tőkekészlete 500 milliárd dollárral 750 milliárd dollárra növekszik a korábbi 250 milliárd dollárról, és a szervezet további 250 milliárd dollár saját "új pénzt" bocsáthat ki. Az új IMF-kibocsátás a valutaalap saját "pénzében", SDR-ben történik. Az SDR-t - különleges lehívási jogok - egy meghatározott valutakosárból képzik, értékét és kamatát a kosár fő valutáinak súlyozásával számítják ki.
Az új SDR-kibocsátás lényegében világgazdasági szintű kvantitatív pénzügypolitikai enyhítésnek felel meg, mivel a tranzakció révén úgy jelenik meg igénybe vehető pótlólagos likviditás, hogy mögötte nem hitel - vagyis már meglévő pénz - áll, teljes egészében új pénzről van szó. Darling - aki a G20-pénzügyminiszterek pénteken nyíló londoni értekezlete elé időzítette cikkét - azt írta: az országcsoport 2010 végéig összesen ötezer milliárd dollárt fordít gazdaságélénkítésre, és ez várhatóan 4 százalékkal növeli a világgazdasági összkibocsátás értékét.
A brit pénzügyminiszter közölte: reményei szerint a brit gazdaság - a kormány radikális élénkítő lépései nyomán - az év vége felé már ismét növekedni fog. A hivatalos statisztikai adatok azt mutatják, hogy a brit gazdaság visszaesése még nem állt meg, de a visszaesés üteme negyedéves összevetésben már jelentősen lassul. A brit statisztikai hivatal (ONS) minap közölt második, kissé javított, de még nem végleges becslése szerint a brit hazai össztermék (GDP) reálértéken 0,7 százalékkal volt kisebb az idei második negyedévben, mint az elsőben, és 5,5 százalékkal maradt el a tavalyi azonos időszakétól. Az első negyedévben még 2,4 százalékos GDP-mínuszt mértek az előző három hónapról.
Az éves szintre vetített 5,5 százalékos második negyedévi GDP-csökkenés azonban a legnagyobb mértékű volt azóta, hogy a statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a gazdasági teljesítményadatok negyedévenkénti közzétételét. Ráadásul e hosszabb távú összehasonlításban még gyorsult is a gazdasági teljesítmény csökkenése, mivel az ONS az idei első negyedben a tavalyi azonos időszakhoz képest 4,9 százalékos visszaesést mutatott ki reálértéken. A brit kormány 3,5, a londoni elemzői közösség 4 százaléknál nagyobb egész évi GDP-csökkenést vár 2009-re.
Macedónia nem kér az IMF-ből
Elbocsátásokkal hálálja meg Szerbia az IMF-pénzeket
A lettek ezúttal megúszták: megvan az IMF-pénz
Budapesten az IMF
MTI