1p
A volatilis árfolyamok miatt nem mindegy, mikor váltunk valutát a nyaralásra. Nem feltétlenül járunk jól, ha az utolsó pillanatokra hagyjuk a pénzváltást
Most, hogy már az időjárás tekintetében is egyértelműen beköszöntött a nyár, minden szempontból érdemes végiggondolni az esetleges nyaralás lehetőségeit és azt, hogy mikor érdemes az ahhoz szükséges eurót megvásárolni. Az Equilor elemzése szerint nagyobb az esély a 285 forintos euróárfolyamra, mint a a 270-esre

Habár sok család számára a gazdasági válság okozta bizonytalanság vagy a nadrágszíj megnövekedett törlesztő részletek miatti meghúzása nem teszi lehetővé a külföldi nyaralást, de az utolsó pillanatban olcsón elérhető akciós utak még így is sok utazót megtalálhatnak. Az ilyen végletekig kiszámított költségvetésnél az is fontos lehet, hogy milyen áron kell kalkulálni a valutával. Mikor lehet érdemes megvásárolni a nyaraláshoz szükséges költőpénzt?

Az elmúlt években egyre többen kénytelenek szembesülni azzal, hogy a felerősödött árfolyammozgások miatt nem biztos, hogy érdemes az utolsó pillanatra hagyni a külföldi utazáshoz szükséges valuta megvásárlását, hanem amikor egy kedvező árfolyam adódik, akkor akár hónapokra előre is kifizetődő az euró, vagy dollár beszerzése. Buró Szilárd, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a mostani is egy ilyen pillanat lehet, ugyanis a korábbi látványos forintgyengülést követően az elmúlt napokban erősödött a hazai fizetőeszköz (bár a tegnapi kereskedésben a forint gyengébben teljesített).

Nem elég csak a számokat nézni

Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Az Equilor szekértője szerint érdemes a döntés meghozatala előtt áttekinteni az általános piaci helyzetet. Az euró övezetet érintő, második negyedévben kicsúcsosodó adósságválság komoly negatív hatással volt a fejlődő piaci devizákra, így a forintra is. Bár korábban többször is megerősítették a szakértők, hogy a Magyarországon elkezdett megszorítások akár példaértékűek is lehetnek a hasonló gondokkal küzdő országok számára, ettől függetlenül az általános nyomás alól a forint sem tudott kibújni. Az áprilistól júniusig tartó időszak egyértelműen a forint gyengülését hozta és az árfolyam még a 290-es szintet is többször megközelítette. Ekkor nemcsak a sokat emlegetett devizahitelesek kezdtek el aggódni, hanem azok is, akik külföldi nyaralást terveztek és az ehhez szükséges valutát még nem szerezték be.

Nyilvánvaló, hogy a nyaraláshoz szükséges mennyiségű valuta esetében néhány forintos mozgások nem jelentenek akkora különbséget, hogy azzal a nyaralást tervezők érdemben foglalkozzanak, de amikor 270-ről 290-re mozdul az árfolyam az már jelentős eltérést okozhat a nyaralás végösszegénél.

Megéri számolni!

Egy 4 tagú család átlagos költekezésit figyelve kb. 500 euróval számolhatunk egy egyhetes nyaralást, aminél a 20 forintos elmozdulás már 10.000Ft különbséget, vagyis majdnem 10%-os drágulást jelent.



Szerencsére a hangulat nemzetközi piacokon a nyár beköszöntével együtt javult és egyre kevesebbet beszélnek már Görögországról, Portugáliáról, vagy az euró zóna széteséséről. Ez pedig természetesen jót tett az euróból eddig kimaradó régiós devizáknak is, így a lengyel zloty és a cseh korona mellett a forint is erősödni tudott. A napokban újra 280 alá került a forint árfolyama az euróval szemben. De meddig tartható fenn a magyar deviza lendülete? Buró Szilárd szerint a nyári likviditás hiánya, és a csendesebb piac elősegíti, hogy rövid ideig ez még így maradjon, ugyanakkor középtávon a további lendületes erősödésre kicsi az esély. S mint az mindig is jellemző volt ezekre a területekre, a rossz hírekre sokkal gyorsabban és többet mozdulnak az árfolyamok, mint a jó hírekre.

A Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesülete (MPOE) arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt napok ingadozó árfolyamai miatt megnövekedett forgalom a pénzváltóknál, így előfordulhat, hogy bizonyos helyeken nem tudják azonnal teljesíteni az ügyfelek váltási igényeit (főleg az idényjellegű, illetve az egzotikusabb országok valutáiból: Románia, Szerbia, Horvátország, Csehország, Oroszország, Bulgária stb.). Kósa Zoltán, az MPOE elnöke azt tanácsolja, hogy 2 - 300 000 Ft-ot maghaladó váltási szándék esetén, kényelmessé és zökkenőmentessé tehető a valutavásárlás, ha igényüket előző nap a pénzváltónál telefonon bejelentik, előrendelik.

A váltással kapcsolatos másik nagy veszély, ami az ingadozó áfolyamok miatt újra felütötte a fejét, hogy - az MPOE-hez beérkezett észrevételek alapján - ismét egyre több illegális váltó („utcai” „trükkös” és PSZÁF engedéllyel nem rendelkező irodákat fenntartó) lépett működésbe. Az egyesület határozott javaslata, hogy itt ne váltsunk, bármilyen arányokkal is csábítanak minket.

Az MPOE javaslatai:

- csak olyan, engedéllyel rendelkező irodában váltsanak, amely jól látható PSZÁF által kiadott engedéllyel rendelkezik, és ahol jól követhető, hogy a pénzváltó mely hitelintézet (Bank, Takarékszövetkezet) ügynöke;
- Az árfolyamok és kedvezmények jól láthatóan, nem megtévesztő módon vannak kitéve (Megtévesztés módja: a kedvezményes árfolyamhoz tartozó összeghatár általában szinte olvashatatlanul apró betűs, vagy szerkesztésében nem feltűnő). Ez főleg, a népszerű turista célpontok közelében működő, megjelenésében bizalomkeltő, engedélyekkel rendelkező néhány irodára, cégre jellemző.
- Az 500 ezer forintot meghaladó valutaváltás esetén fényképes igazolványt és lakcímkártyát vigyenek magukkal.

Fontos, hogy a pénzváltó minden ügyletről köteles bizonylatot kiállítani, amennyiben ilyet nem kapnak, vélhetőleg engedély nélkül üzemelő pénzváltó áldozataivá váltak. Illegális valutaváltók esetében a fogyasztókat lehetetlen bármilyen visszaélés esetében megvédeni, kártalanítani, részükre jogorvoslatot elérni. 


Az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint aki még nem vette meg a nyaraláshoz szükséges valutáját, annak érdemes a 280 alatti árfolyamokat kihasználni, mivel annak ellenére, hogy van rá némi esély, hogy a 270-es szintet is megközelítsük a következő hetekben, a veszélye annak nagyobb, hogy az árfolyam újra 285 közelébe kerüljön.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG