Habár sok család számára a gazdasági válság okozta bizonytalanság vagy a nadrágszíj megnövekedett törlesztő részletek miatti meghúzása nem teszi lehetővé a külföldi nyaralást, de az utolsó pillanatban olcsón elérhető akciós utak még így is sok utazót megtalálhatnak. Az ilyen végletekig kiszámított költségvetésnél az is fontos lehet, hogy milyen áron kell kalkulálni a valutával. Mikor lehet érdemes megvásárolni a nyaraláshoz szükséges költőpénzt?
Az elmúlt években egyre többen kénytelenek szembesülni azzal, hogy a felerősödött árfolyammozgások miatt nem biztos, hogy érdemes az utolsó pillanatra hagyni a külföldi utazáshoz szükséges valuta megvásárlását, hanem amikor egy kedvező árfolyam adódik, akkor akár hónapokra előre is kifizetődő az euró, vagy dollár beszerzése. Buró Szilárd, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a mostani is egy ilyen pillanat lehet, ugyanis a korábbi látványos forintgyengülést követően az elmúlt napokban erősödött a hazai fizetőeszköz (bár a tegnapi kereskedésben a forint gyengébben teljesített).
Nem elég csak a számokat nézni
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
Nyilvánvaló, hogy a nyaraláshoz szükséges mennyiségű valuta esetében néhány forintos mozgások nem jelentenek akkora különbséget, hogy azzal a nyaralást tervezők érdemben foglalkozzanak, de amikor 270-ről 290-re mozdul az árfolyam az már jelentős eltérést okozhat a nyaralás végösszegénél.
Megéri számolni!
Egy 4 tagú család átlagos költekezésit figyelve kb. 500 euróval számolhatunk egy egyhetes nyaralást, aminél a 20 forintos elmozdulás már 10.000Ft különbséget, vagyis majdnem 10%-os drágulást jelent.
Szerencsére a hangulat nemzetközi piacokon a nyár beköszöntével együtt javult és egyre kevesebbet beszélnek már Görögországról, Portugáliáról, vagy az euró zóna széteséséről. Ez pedig természetesen jót tett az euróból eddig kimaradó régiós devizáknak is, így a lengyel zloty és a cseh korona mellett a forint is erősödni tudott. A napokban újra 280 alá került a forint árfolyama az euróval szemben. De meddig tartható fenn a magyar deviza lendülete? Buró Szilárd szerint a nyári likviditás hiánya, és a csendesebb piac elősegíti, hogy rövid ideig ez még így maradjon, ugyanakkor középtávon a további lendületes erősödésre kicsi az esély. S mint az mindig is jellemző volt ezekre a területekre, a rossz hírekre sokkal gyorsabban és többet mozdulnak az árfolyamok, mint a jó hírekre.
A Magyarországi Pénzváltók Országos Egyesülete (MPOE) arra hívja fel a figyelmet, hogy az elmúlt napok ingadozó árfolyamai miatt megnövekedett forgalom a pénzváltóknál, így előfordulhat, hogy bizonyos helyeken nem tudják azonnal teljesíteni az ügyfelek váltási igényeit (főleg az idényjellegű, illetve az egzotikusabb országok valutáiból: Románia, Szerbia, Horvátország, Csehország, Oroszország, Bulgária stb.). Kósa Zoltán, az MPOE elnöke azt tanácsolja, hogy 2 - 300 000 Ft-ot maghaladó váltási szándék esetén, kényelmessé és zökkenőmentessé tehető a valutavásárlás, ha igényüket előző nap a pénzváltónál telefonon bejelentik, előrendelik. Az MPOE javaslatai: |
Az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint aki még nem vette meg a nyaraláshoz szükséges valutáját, annak érdemes a 280 alatti árfolyamokat kihasználni, mivel annak ellenére, hogy van rá némi esély, hogy a 270-es szintet is megközelítsük a következő hetekben, a veszélye annak nagyobb, hogy az árfolyam újra 285 közelébe kerüljön.
Privátbankár - Zsiborás Gergő