1p
A Mol kész 100 millió eurós kölcsönt nyújtani az INA részére azért, hogy a horvát olajtársaság az év végéig rendezni tudja köztartozásait
A Mol Nyrt. kész 100 millió eurós kölcsönt nyújtani az INA részére azért, hogy a horvát olajtársaság az év végéig rendezni tudja köztartozásait.

A horvát Vjesnik napilap a horvát cég közleményére hivatkozva arról számolt be, hogy hétfőn a társaság felügyelő bizottságának ülésén a két legnagyobb INA-részvényes, a Mol és a horvát állam megegyezett abban, miszerint minden szükséges lépést megtesznek a cég anyagi gondjainak megoldására, s így a társaság az év végéig rendezni tudja az állam felé köztartozásait.

Ferencz I. Szabolcs, a Mol Csoport kommunikációs igazgatója az MTI-nek elmondta: az INA felügyelő bizottsága hétfői ülésén tárgyalta meg azokat az intézkedéseket, amelyeket az igazgatóság javasolt az INA pénzügyi stabilitásának fenntartására és likviditási helyzetének megerősítésére.

Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
A felügyelő bizottság meghallgatta az INA aktuális pénzügyi helyzetéről szóló beszámolót, s tudomásul vette, hogy az európai, döntően finomítással foglalkozó olajipari versenytársak jövedelemtermelő képessége az INA-éhoz hasonló módon drámaian csökkent, s hogy a finomítási tevékenység manapság világszerte veszteséget termel. Az INA pénzügyi helyzetét azonban további, sajátos tényezők is nehezítik: így például a külső hitelekhez való hozzáférés nehézségei, egy folyamatban lévő ambiciózus beruházási program, a kinnlevőségek mértékének erőteljes növekedése, illetve az, hogy egyes kiemelt nagyvevők a beszerzési ár alatt kapják a gázt.

A felügyelő bizottság alapelvként megfogalmazta, hogy mindenekelőtt a két főbb tulajdonostársnak kell minden szükséges intézkedést megtennie azért, hogy az INA pillanatnyi nehéz pénzügyi helyzete megoldódjon, és hogy az INA a folyó év végéig rendezhesse a társaságnak a horvát állammal szemben fennálló tartozásait is.

A felügyelő bizottság álláspontja szerint a horvát államnak gondoskodnia kell arról, hogy a tulajdonostársak között köttetett, érvényben lévő szerződéseknek megfelelően az INA gázkereskedelmi tevékenységét kiszervezzék, ahogyan korábban a csővezetéket és gáztárolót is. Az INA ugyanis csak akkor juthat hozzá bármilyen hitelhez, ha ez megtörténik.

A Molnak pedig arról kell gondoskodnia, hogy a gázkereskedelmi tevékenység horvát államnak történő eladását követően azonnal friss hitellel segítse az INA likviditási helyzetén.

A felügyelő bizottsági ülés előtt a Mol jelezte, amint az INA képessé válik újabb hitelek felvételére, a magyar cég azonnal 100 millió euró hitelt juttat számára. Ám míg a gázkereskedelmi tevékenység értékesítésének lezárása nem történik meg, az INA pénzügyi helyzete újabb hitel felvételét nem teszi lehetővé, a Moltól sem.

A horvát állam által delegált felügyelő bizottsági tagok a hétfői ülésen egy hét haladékot kértek. A felügyelő bizottság jövő heti újabb ülésén a tulajdonostársak addig megtett vállalásaitól függően dől el, hogy az igazgatóság által javasolt intézkedések melyikét és milyen mértékben szükséges az igazgatóságnak azonnal végrehajtania.

Korábbi hírek szerint a 47,15 százalékban a Mol, 44,8 százalékban pedig a horvát állam tulajdonában álló INA ellen a köztartozásai miatt vizsgálat indult. Bojan Milkovic, az olajtársaság vezérigazgatója megerősítette, hogy az útalapba fizetendő összeg, az általános forgalmi adó és a különböző járulékok elmaradása miatt jelentős tartozást halmozott fel, de nem fizetésképtelen a cég, amely júliustól naponta 40 millió kunát (mintegy 1,5 milliárd forintot) törleszt elmaradásaiból.

Ivan Suker pénzügyminiszter két hete azt közölte: az INA a 14 százalékos késedelmi kamattal együtt 1,35 milliárd kunával (több mint 50 milliárd forinttal) tartozik az államkaszának.

Magyarország jól jöhet ki a válságból
Nem valószínű, hogy 75 dollár fölé megy az olajár 
Részvénypiacok: fél éven belül minden borulhat
Jövőre már növekedhet Magyarország
A Lukoil terjeszkedne a kitermelésben

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG