.jpg)
Kiemelte: "a 2006 őszén bevezetett konvergencia programról mi már akkor megmondtuk, hogy abszolút hibás filozófiára épül, rendszereket nem alakított át, csak az adóterheket emelte". Szerinte ennek következtében esett vissza a gazdasági teljesítmény, a magyar GDP már 2007 első negyedévében megroppant. "A gödörből azóta nem tudunk kimászni. Az elnök szerint a rendszerváltás óta nem volt akkora mértékű mélyzuhanás, mint amilyen év elé néz az ország.
Kiemelte: a válság egyúttal esélyt is jelent Magyarország számára, hiszen a térségben visszaszerezheti vezető pozícióját. Magyarország ugyanis a nehéz helyzetekben általában jobban teljesít. Ilyen volt a rendszerváltás első időszaka és a Kádár-korszak jelentős része is.
Parragh László szerint a legfontosabb feladatok közé tartozik a kiadások GDP-hez való igazítása, de szükség van a nagyon erőteljes gördülő tervezésre, illetve a hitelezés állami garanciájának segítésére is, hogy megjelenjen a pénz a gazdaságban. Ezzel párhuzamosan el kell érni, hogy az alapkamat csökkenjen, erősödjön az árfolyam, csökkenjen az eladósodottság, valamint hatástalanítani kell az „ingatlanbombát”. Mint mondta: negyven százalékkal leértékelődtek a hazai ingatlanok, ami sok esetben azt jelenti, hogy a lakások értéke nem éri el a felvett hitelek mértékét.
Ön kit látna szívesen a miniszterelnöki székben? Szavazzon! |
Szikora János, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöke az ülésen kifejtette: az APEH 2012-re elérheti a világ vezető adóhatóságainak színvonalát az adóztatás technikájának szempontjából. Véleménye szerint ez is hozzájárulhat az ország versenyképességéhez.
Veres János pénzügyminiszter elmondta: a kormány ősszel még azt remélte, hogy a válságot a pénzügyi szektoron belül lehet tartani, de nyilvánvalóvá vált, hogy minden egyes ágazatra átterjedő recesszióról van szó. Ennek következménye a költségvetés többszöri korrigálása, illetve az IMF-hitel felvétele.
A válság enyhítésének érdekében tett intézkedések közül a pénzügyminiszter kiemelte az Út a munkához program elindítását, amelynek célja a segélyezettek munkaerőpiaci pozíciójának javítása, a foglalkoztatottság növelése, ami a szociális és munkaügyi szolgáltatások együttműködésével valósul meg. Lényege, hogy aki képes dolgozni, az a munkájával járuljon hozzá a közteherviseléshez. Hangsúlyozta: elengedhetetlen egy fenntartható nyugdíjrendszer kialakítása is. Ennek legfontosabb elemei, hogy a kormány 2016-tól nyolc év alatt fokozatosan 65 évre emelné a nyugdíjkorhatárt, a 13. havi nyugdíj kifizetésének átalakítása, és az indexálás megreformálása.
Az egész ország ki van borulva
Orbán: teremtsünk egy új világot!
Orbán: mekkmestert keresnek, nem miniszterelnököt
Az SZDSZ Bokrost akarja!
Az SZDSZ besokallt: kiszállnak
Lesz jelölt, de nagy a titkolózás
Gyurcsány végjátéka egyre zavarosabb
"Magyar kormányfőnek lenni kétes dicsőség"
MTI