Az MSZP gazdaságpolitikai tagozatának vezetője keddi sajtótájékoztatóján elmondta: szeptember 8-án fordult írásbeli kérdéssel a nemzetgazdasági miniszterhez, a válaszadás határideje szerdán lejár, de eddig semmilyen választ nem kapott.
Emlékeztetett arra, hogy az államháztartási törvény szerint a nemzetgazdasági miniszternek június 30-áig a kormány elé kellett terjesztenie a költségvetési irányelvelveket. A kormánynak október 15-éig el kell fogadnia magát a költségvetési javaslatot, amelyet 30-áig az Országgyűlés elé kell terjesztenie - tette hozzá.
Szekeres Imre szerint a költségvetés előkészítésének a vége felé kellene járnia, és mostanra a minisztériumoknak már tudniuk kellene arról, hogy mennyi lesz a létszám a közszolgálatban, az oktatásügyben, az egészségügyben, milyen illetményemelésre vagy béren kívüli juttatásra van lehetőség, a tervezésnél milyen adóváltozásokat kell figyelembe venni, milyen beruházások indulhatnak el, valamint az is, mennyit szánna kormány gáz-, távhő-, és gyógyszer-ártámogatásra. Értetlenségét fejezte ki a "titkolózás miatt" és hangsúlyozta: egy felelős, szakszerű kormányzás esetén könnyű lenne válaszolni az általa feltett kérdésre.
Úgy látja: a kormány azért titkolózik, mert vagy még semmilyen elképzelése nincs arról, milyen legyen a jövő évi költségvetés vagy szándékosan nem ad információt, mert nem akarja a közvéleménnyel ismertetni, hogy milyen lépésekre, megszorításra készül. Akármelyik feltételezés bizonyul valósnak, nagyon nehéz időszak elé néz Magyarország - hangoztatta.
A szocialista politikus szerint szakértői félrevezették a miniszterelnököt, aki az Országgyűlésben azt mondta, jövőre 2.858 milliárd forintot kell kivonni a gazdaságból az adósságtörlesztése miatt. Kiemelte: a 2.858 milliárd forint a jövőre lejáró adósság, de ez nem jelenti azt, hogy ennyit ki is kell vonni a gazdaságból. A huszadik századi történelemben erre az útra csak Ceausescu egykori román elnök lépett - közölte. Szekeres Imre szerint a lejárt hiteleket megújítják, de ehhez fenn kell tartani a Magyarország iránti bizalmat.
Az igazság álláspontja szerint az az adat, amely a Nemzetgazdasági Minisztérium szeptember 16-ai közleményében szerepel, és arról szól, jövőre 850 milliárd forintot kell a nettó adósság finanszírozására fordítani, ami kevesebb, mint az idei összeg. Mint mondta, ha Orbán Viktor ragaszkodik az általa elmondottakhoz, és 2.858 milliárd forinttal akarja csökkenteni az ország adósságállományát, azzal feleslegesen évekre megnehezíti az emberek mindennapjait. Nem igaz, hogy ezt a közel háromezer milliárd forintot ki kell vonni a gazdaságból, így az sem igaz, hogy ebből akár megduplázhatnák a nyugdíjakat - szögezte le.
MTI