A múltbeli hozamok tanulmányozásának egy adott befektetési eszköz esetében általában nincs sok értelme, hiszen az a papír, amelyik a múltban jól teljesített, nem biztos, hogy a jövőben is jól fog szerepelni. Sőt, az átlaghoz való visszatérés szabálya alapján ennél a részvénynél a jövőben inkább rosszabb teljesítményre lehet számítani.
Mindez azt jelenti, hogy ne akkor vegyünk részvényt, ha éveken át szárnyalt a tőzsdén, hanem akkor, amikor az árak már kellően mélyre zuhantak.
- Friss tőzsdei árfolyamok - Legfrissebb devizaárfolyamok |
Ennek az az oka, hogy a közhiedelemmel ellentétben igenis vannak jó alap-, illetve vagyonkezelők, akik éveken keresztül képesek a piaci átlagnál magasabb hozamot produkálni. Nem árt azonban azt sem szem elől téveszteni, hogy a piaci folyamatokon kívül egyéb külső tényezők is befolyással vannak egy vagyontömeg hozadékára, így például nyugdíjpénztárak esetében a válaszható portfóliós rendszer miatt nem csak a vagyonkezelő, hanem a pénztártagok is befolyásolják a kassza által elért összesített éves átlagos hozam mértékét.
Nagyot bukhat, aki most vált nyugdíjpénztárat
Nyugdíjas forintok: hova kerül a pénzünk?
Index-történelem: a világ leglátványosabb zuhanása
Ingatlanalapok: időt akar adni a PSZÁF
Fejvesztve menekülnek a befektetési alapokból
Privátbankár