1p
Európa képtelen csökkenteni függőségét Oroszországtól - de erről csak maga tehet. Az unió megaprojektje veszteséges lesz
Giuseppe Verdi Nabucco című operájában minden jóra fordul, erősen kérdéses azonban, hogy a zeneműről elnevezett gázvezeték esetében is így lesz-e - írta hét végi számában a Neue Zürcher Zeitung.

Európa jelenlegi legnagyobb gázszállítója, Oroszország fáradhatatlanul hangoztatja magáról, hogy megbízható szállító akar lenni. A tapasztalat azonban mást mutat - vélte a tekintélyes svájci napilap cikkének szerzője, rámutatva, hogy két alkalommal is - 2006 és 2009 telén - csökkent átmenetileg az Európába szállított földgáz mennyisége az orosz-ukrán gázvita következtében. Moszkva politikai eszközként használja az energiát - írta.

A Nabucco vezetékkel javítani akarják az energiaellátás biztonságát, de erősen kérdéses, hogy ez sikerül-e. Ennek oka leginkább abban rejlik, hogy a tervek jelenlegi állása szerint a csekély szállítási mennyiség nem eredményez gazdaságos üzemeltetést. Az évi 31 milliárd köbméteres kapacitásnak eddig jó egyötödét sikerült biztosítani, s az EU évi 600 milliárd köbméteres gázfogyasztásához mérve ez szerény mennyiség.

Ettől eltekintve is aligha éri el a terv eredeti célját, az európai energiaellátás diverzifikálását - írta a szerző. Jelenleg az EU gázfogyasztásának mintegy egynegyede orosz forrásokból származik. A német parlament tanulmánya szerint 2030-ra hatvan százalékra is nőhet ez az arány. Keveset fog változni a helyzet, ha Oroszország a Kaszpi-tengeri és közép-ázsiai országokkal is kitermelési és szállítási szerződésekre törekszik.

Algéria fedezi jelenleg az európai energiaszükséglet 30 százalékát. Európa számára vonzónak tűnik más lehetséges szállítók, leginkább Irán és Irak bevonása. E két országban azonban nem várható, hogy a közeljövőben nagymennyiségű kitermelés indulna meg. A közép-ázsiai források iránt pedig Kína és India, két rendkívül nagy energiaigényű ország is érdeklődik.

Mol: néma háború az oroszokkal?
Moszkva tisztában van a helyzettel és saját érdekeinek megfelelően használja azt fel - állt a NZZ cikkében. Az európai szállítási útvonalak diverzifikálása Oroszország számára gazdasági és politikai értelemben egyaránt hasznos. Ha Moszkvának sikerül Ukrajnát mint tranzit országot gyengítenie, egyúttal javítani az európai szállítás biztonságát, Kijev elveszíti egy nem jelentéktelen ütőkártyáját Európához és a NATO-hoz való viszonyában - vélte a cikkíró.

Oroszországnak gazdasági érdeke a Gazprom pozícióját erősíteni, hiszen aki a forrástól a fogyasztóig ellenőrzése alatt tart egy energiahordozót, az határozza meg az árakat, egyúttal a betáplált mennyiséget és egy vezeték gazdaságosságát is - mutatott rá.

Európa maga tehet arról, hogy nem tud szabadulni ettől a kettős függőségtől. A nemzeti érdekek a meghatározóak, legyen szó a kormányokról vagy a projektben részt vevő - gyakran legalább részben állami - vállalkozásokról - folytatódott a cikk.

A Szibériából nyugatra vezető vezetékek mellett létezik a Kék Áramlat is, amely Törökországba szállít orosz gázt. Az orosz-német Északi Áramlat néhány éven belül közvetlenül Németországba szállít majd gázt, s emellett Oroszország az olasz Eni konzorciummal közösen Déli Áramlat néven tervez vezetéket a Fekete-tengeren keresztül Dél-Olaszországig. Nem meglepő, hogy egyes, a Nabucco projektben részt vevő országok valamilyen formában már szerződést kötöttek a Gazprommal - állapította meg.

Európa előreláthatólag nem kevésbé, hanem még jobban fog függeni az orosz gáztól. Ezzel a függőséggel együtt lehet élni, ha szoros kölcsönös egymásrautaltság hatástalanítja. Oroszország ugyanis nem csak egy megbízható fogyasztóra, de nyugati tőkére és szakértelemre is rá van utalva infrastruktúrája modernizálásának sürgető szükséglete miatt. A valódi energiadiverzifikáció nem merülhet ki új vezetékek építésében, hanem reális feltevéseken alapuló ellátáspolitikát igényel - állapította meg a NZZ cikkírója.

Titkos szerződés egy Nabucco-tag és Türkmenisztán között
Az EU fegyverrel védi a Nabucco-projektet
Magyarország nem felejti el a Déli Áramlatot
Nabucco: aláírták a megállapodást
Türkménbasi utódja ad gázt a Nabuccóba
Alakul a Nabucco

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG