
A kibocsátási rés a még inflációs kockázat nélkül elérhető növekedési potenciál és a várt tényleges GDP-növekedés különbségét méri negatív vagy pozitív irányban. A pozitív kibocsátási rést elemzői körökben általában inflációveszélyesnek tartják, a negatív kibocsátási rés kialakulása azonban erőteljes dezinflációs tényező.
A BNP Paribas térségi szakértője szerint ebben az inflációs és növekedési környezetben az MNB-nek akkor is kamatot kellene csökkentenie, ha az a forint további gyengülését okozná.
Az elemző szerint "a legrosszabb, ami történhet", hogy a "depresszív" reálgazdasági adatokhoz negatív maginflációs számok járulnak. Hozzátette: ezt a kombinációt különösen azok szenvednék meg, akikre nagy adósságteher nehezedik (mivel a defláció növeli az adósságszolgálat reálköltségeit).
Ugyanezt emelték ki az MNB hétfői kamatdöntése után a Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői. A ház szerint a súlyos recesszióval és feszes költségvetési politikával jellemzett magyarországi makrokörnyezetben valós a defláció kialakulásának kockázata 2010-ben, ha nem csökken jelentős mértékben a jegybanki alapkamat.
A BoA-ML londoni elemzői szerint ha nem lenne tényező a gyenge forintárfolyam, a magyarországi jegybanki kamatszint zéró és 2,0 százalék között lehetne a jelenlegi 9,50 százalék helyett.
A cég alapeseti előrejelzése az, hogy változatlan árfolyamkörnyezet esetén is 2,75 százalékponttal csökken az idén az MNB alapkamata, 6,75 százalékra, de a forint erősödése esetén "ennél sokkal nagyobb" pénzügypolitikai enyhítés is lehetségessé válna.
A Bank of America-Merrill Lynch elemzői is kiemelték a negatív kibocsátási rés hatását. Jóllehet ez a cég nem számol kétszámjegyű magyarországi negatív kibocsátási rés kialakulásával - a növekedési potenciálhoz mérve mínusz 6,5 százalékos mélypontot jósol 2009-re -, a ház szakértői szerint azonban már a jelenlegi, mínusz 2 százalékra tehető rés is érezhető hatással van az inflációra.
Londoni elemzők szerint a defláció kockázata az euróövezeti gazdaságban is jelen van.
A Standard & Poor´s nemzetközi hitelminősítő által épp a múlt hét végén erről kiadott elemzés szerint ahogy az európai recesszió súlyossága mind egyértelműbbé válik, úgy növekszik annak a kockázata, hogy "a dezinfláció deflációvá alakul át" az európai gazdaságokban.
Kamatcsökkentést hozhat az új kormányfő
Továbbra is 9,5 százalékos az alapkamat
Kamattartást várnak az elemzők
Tud még vágni az EKB
Már 4,5 százalékos visszaesést jósolnak
Hiányoznak a konkrétumok a jegybanki összefogásból
Nem érdemes forintgyengülésre játszani
MTI