1p
Londoni befektetési elemzők szerint alaposan átrendezi az osztrák OMV olajcég vállalatgazdasági alapmutatóit a Mol-részesedés hétfőn bejelentett eladása
Londoni befektetési elemzők szerint alaposan átrendezi az osztrák OMV olajcég vállalatgazdasági alapmutatóit a Mol-részesedés hétfőn bejelentett eladása.

A kelet-európai piacra szakosodott Wood & Co. befektetési és tanácsadó csoport londoni elemzői mind az OMV-re, mind a Molra nézve "pozitív" piaci besorolással látták el a fejleményt. A ház szerint a Mol árfolyamát megdobja, hogy a magyar olajpapír "ismét játékban van", az pedig, hogy egy orosz cég jelent meg a magyar vállalat részvényesi struktúrájában, szektorszintű konszolidáció előmozdítója lehet.

Ha az orosz vevő, a Surgutneftegas a Mol teljes átvételére törekedne, akkor "nyilván ugyanazokkal az akadályokkal találná magát szemben", amelyeket a Mol az OMV ellen is alkalmazott. A Wood & Co. londoni elemzői szerint azonban a magyar cég vezetése nagyobb rugalmasságot tanúsíthat egy orosz partnerrel kialakuló kombináció esetén, ezért a piacnak "érdemes szoros figyelemmel követnie" a Mol első megnyilatkozásait, valamint az új stratégiai partneri viszony kínálta lehetőségeket.

A londoni befektetési cég kimutatása szerint az eladott Mol-részesedés 1,4 milliárd eurós ára az OMV jelenlegi piaci tőkeértékének 19 százaléka, és a 2008 végére becsült 3,43 milliárd eurós nettó adósság 40 százaléka.

A Wood & Co. számításai szerint az értékesítés bevétele a kamat- és adófizetések, valamint leírások előtt számolt alapszintű pénzügyi eredmény (EBITDA) 0,66-szorosára csökkenti az OMV 2009-re becsült átlagos nettóadósság-rátáját. A londoni befektetési ház úgy számol, hogy az OMV, amely részvényenként átlagosan 16 ezer forintot fizetett a most eladott Mol-részesedésért, az eladási ügyletből hozzávetőleg 230 millió euró - OMV-részvényenként 0,78 euró - egyszeri hasznot könyvelhet el, ami 20 százalékot adhat hozzá az osztrák cég 2009-re becsült részvényenkénti eredményéhez.

A hitelminősítőknek annak idején nem tetszett az OMV törekvése a Mol felvásárlására. A Fitch Ratings tavaly ősszel elsőrendű "A mínusz" hosszú futamú devizaadósi osztályzattal látta el első besorolásként az OMV-t, megjegyezte ugyanakkor, bármilyen nagyarányú, adósságból fedezett akvizíció - mint amilyen a Mol ellenőrző részének megszerzésére tett, majd abbahagyott kísérlet is volt - nyomás alá helyezheti az osztrák olajvállalat adósbesorolásait.


A Mol a saját stratégiáját követi

A Mol, az OMV és az orosz Surgutneftegas tranzakcióját követően is saját stratégiáját kívánja folytatni, amelynek célja a részvényesi értékteremtés és a Mol-csoport fenntartható növekedésében érdekelt más jelentős érintett felek érdekeinek védelme - közölte a Mol.

A Mol igazgatósága a Surgutneftegast pénzügyi befektetőnek minősíti, és így a két pénzügyi részvényese közötti tranzakciót nem kívánja kommentálni.

A Mol Nyrt. hétfőn a sajtóból értesült az OMV AG és ezzel párhuzamosan a Surgutneftegas azon bejelentéseiről, amelyben tájékoztatták a piaci szereplőket, hogy a közöttük végrehajtandó tranzakció keretében a Mollal való egyeztetés nélkül az OMV a teljes Mol-részesedését eladja a Surgutneftegasnak - olvasható a Mol közleményében. Hangsúlyozzák: a Mol mindig három fontos pillérre építette stratégiáját: hatékonyság, az organikus és partnerségeken alapuló növekedés, valamint az eszközök működtetésében elért kiválóság kombinációja, továbbá termékeinek minősége.

A Mol a jelenlegi helyzetben az értékteremtés fő hajtóerejének az INA-val való együttműködés elmélyítését tartja.
Az így létrejövő megnövekedett vállalatcsoport együttes működtetése a Mol számára lehetőséget teremt egy nagyobb eszközportfólió optimalizálására, a mérethatékonyságból, a rugalmasabb működésből és a közös tudásból adódó előnyök kiaknázására.

A múltban különböző vállalatokkal folytatott megbeszélések során a Mol mindig egyértelműen kifejezte, hogy a stabil, kölcsönös előnyökön alapuló együttműködést kínáló partnereket részesíti előnyben. A Surgutneftegas és a Mol között nem volt és jelenleg sincs sem stratégiai, sem üzleti kapcsolat, és ennek megfelelően nem értelmezhetők a Surgutneftegas közleményében szereplő szándékok - olvasható a Mol közleményében.

Robbant a Mol: 30 százalékos is lehet a mai plusz
Mol: felfüggesztve
Mol nélkül maradt az OMV

Friss tőzsdei árfolyamok a Privátbankáron

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG