
Merényi Miklós, a Gazdasági és Minisztérium szakállamtitkára közölte: a beruházási érték 37,5 százalékára kiterjedő állami adókedvezmény öt éven belül megtérül az adóbevételekből.
Rényi Gábor kifejtette, hogy a Genesis a magyarországin kívül Spanyolországban és Szingapúrban létesít hasonló kapacitású gyárakat. A beruházások finanszírozása saját tőkéből, új részvények kibocsátásával, és állami támogatásokkal, illetve bankhitelekkel valósul meg. A saját tőke részarányának 25-30 százaléknak kell lennie ahhoz, hogy a cég állami támogatásban részesüljön.
Friss tőzsdei árfolyamok |
A sajtóanyag szerint a Genesis igazgatóságának május végi döntése szerint zárt körben tőkeemelést hajtanak végre, amelynek keretében a társaság 1,2 millió darab részvényt bocsát ki 2.800 forintos árfolyamon. A vezérigazgató reménye szerint az árfolyam 2-2,5 év alatt tízszeresére emelkedhet.
A kiosztott sajtóanyagból kiderül, hogy az üzem által megtermelt árbevétel 2009-ben 23,7 millió eurót, 2010-ben pedig már 159,6 millió eurót érhet el. A cég 2009-ben még 16,2 millió eurós veszteséggel számol, a következő évet viszont már a tervek szerint 45,1 millió eurós nyereséggel zárják. |
A sajtóanyag szerint 2010-ig a három üzemben összesen éves szinten 250-300 megawattot termelni képes napelem előállítása zajlik majd, amivel a társaság a világ akkori napelem-piacának 4-8 százalékát adhatja. A vezérigazgató által idézett adatok szerint a világ dinamikusan bővülő napelem-piaca a 2005-ös 1.800 megawatt kapacitásról 2010-re 10.000 megawatt fölé nő.
Rényi Gábor szerint jó esély van arra, hogy a Genesis hatására Magyarországra települjenek más napelem üzemek is. Úgy véli, hogy a Tatabányai Ipari Parkban már jelen lévő Asahi-nak kulcsszerepe lehet a magyarországi napelem-gyártás jövőjét illetően. Ez a jelenleg járművekhez üveget gyártó cég ugyanis azt fontolgatja, hogy síküveg-üzemet is létesít meglévő gyára mellé, ezzel pedig a szállítási költségek jelentősen csökkennek - tette hozzá.
Rétfalvi György, a projektről előzetesen tárgyalásokat folytató Magyar Befektetési és Kereskedelem-fejlesztési Ügynökség (ITDH) vezérigazgatója jelezte, hogy szervezetük további fél tucat olyan napelem-gyártáshoz kapcsolódó céggel folytat egyeztetéseket, amelyek Magyarországra települnének. Hozzáfűzte, hogy a Sanyo Dorogon már rendelkezik egy napelem-üzemmel, de ez más technológiájú termékeket állít elő, és többnyire összeszerelés zajlik.
Állami támogatás a Genesisnek - szárnyal a papír (hanganyag)
1,2 milliárdos veszteség a Novotrade-nél
A felügyelet jóváhagyta a Novotrade részvényeire szóló ajánlatot
MTI