1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát, amely az elmúlt negyedév hazai és nemzetközi gazdasági életének fontosabb folyamatainak elemzését és a jövő évi várakozásokat tartalmazza. Hatrészes sorozatunkban a Navigátorból szemezgetünk (x)
A QUAESTOR Pénzügyi Tanácsadó Zrt. tizedik alkalommal készítette el befektetői és a sajtó számára a „Navigátor” című kiadványát, amely az elmúlt negyedév hazai és nemzetközi gazdasági életének fontosabb folyamatainak elemzését és a jövő évi várakozásokat tartalmazza. Hatrészes sorozatunkban a Navigátorból szemezgetünk (x)

A jelenlegi világgazdasági helyzetben nem beszélhetünk arról, hogy bárkinek lennének pontos forgatókönyvei arról, mi történik majd az Egyesült Államokban és a világ gazdaságában. A forgatókönyvek helyett csak víziókról beszélhetünk, mivel a jelenlegi helyzet a maga nemében teljesen egyedi és a korábbi válságokhoz csak részleteiben hasonlítható.



A nemzetközi konjunkturális helyzet alakulása


Amerikai Egyesült Államok

A gazdaság fontos mutatóinak áttekintése során nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a pénzpiaci környezet szeptember közepe óta radikálisan megváltozott. Az elmúlt időszakban tapasztalt piaci folyamatokra az egyes kormányzatok pénzügyi piacok megsegítését célzó és a gazdasági növekedést ösztönző lépései mellett a jegybankok is tevékeny szerepet vállaltak a problémák orvoslása, enyhítése érdekében.

Az amerikai jegybanki szerepet betöltő Federal Reserve kamatpolitikája mellett rövid és hosszú lejáratú tőkeinjekción, új likviditást segítő intézkedéseken keresztül segítette a fizetőképesség helyreállítását. Az összehangolt lépések előremozdították a pénzpiacok talpra állását, azonban reálgazdasági hatásai is igen súlyosak.

A jövőbeli folyamatokat nagymértékben befolyásolja, hogy mikor rendeződnek a pénzpiacok, mikor áll helyre a bizalom. A legoptimistább várakozások szerint 2009 második felétől indulhat meg a kilábalás.

A recesszió tényét sokáig nem mondta ki senki a tengerentúlon, míg december első napján az amerikai NBER intézet közölte, 2007 decemberétől recesszióban van az amerikai gazdaság.  A jelentős gazdasági visszaesésben a fogyasztás megfordulása, az export lassulása és az import csökkenése játszott leginkább szerepet, míg a készletek aránya és a kormányzati kiadások emelkedtek.

A vállalatok és a lakosság egyre pesszimistább várakozásai arra utalnak, hogy hosszabb ideig számítanak a foglalkoztatás gyengélkedésére és gyengébb vállalati profitokra. A jövő év elején várható további adócsökkentés kedvező hatással lehet a fogyasztásra, de annak fokozatos élénkülési folyamata is igen bizonytalan.

A gazdaság visszaesése egyértelműen sújtja a munkaerőpiacot is, a foglalkoztatottak számának csökkenése már hónapok óta olyan méreteket ölt, amely recesszión kívül ritkán szokott előfordulni. A munkanélküliségi ráta emelkedésével, így a bérdinamika lassulásával kell számolni – utóbbi a fogyasztás szempontjából sem kedvező.

A jelenlegi környezetben számos tényező, így a globális kötvénypiacok megrendülése, a globális pénzszűke, a csökkenő eszközárak és a gazdasági visszaesés is erősíti a deflációs félelmeket, amelyek valószínűleg csak egy rövid ideig tartanak. Július óta az olajár több mint felére esett vissza, ezzel az infláció is a vártnál nagyobb ütemben mérséklődött az elmúlt hónapokban, szemben azzal, hogy az év első felében még jelentős terhet jelentett a magas inflációs nyomás.

A defláció akkor jelent negatívumot a gazdaság számára, amennyiben tartósan fennmarad, és érezteti hatását a bérek alakulásában is, míg a rövid ideig tartó defláció pozitív lehet abban a tekintetben, hogy növeli a fogyasztók vásárlóerejét.

Az Egyesült Államok új elnökének nagy és eddig nem látott kihívásokkal kell szembenéznie: az elmúlt 50 év legnagyobb recessziójába süllyedhet az amerikai gazdaság, a pénzügyi és banki krízis 1930 óta nem látott méreteket ölt, a lakáspiac sem mutatja a javulás jeleit, a költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleg hiánya is jelentősre duzzadt. Az új gazdaságélénkítő csomag részletesen még nem ismert, de mintegy 500-700 milliárd dollár közötti összegre tehető. Az eszközök között a bankbetétek garantálása, kibővített eszközvásárlási akciók, a kisvállalkozók és az önkormányzatok számára elérhető nagyobb hitelkeret szerepelnek.

A folytatásban: az eurózóna helyzete, valamint kitekintés Japán és Kína gazdaságára - lapozzon >>

Oldalak:
  ( 1 ) ( 2 ) következő >>
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG