A jelenlegi világgazdasági helyzetben nem beszélhetünk arról, hogy bárkinek lennének pontos forgatókönyvei arról, mi történik majd az Egyesült Államokban és a világ gazdaságában. A forgatókönyvek helyett csak víziókról beszélhetünk, mivel a jelenlegi helyzet a maga nemében teljesen egyedi és a korábbi válságokhoz csak részleteiben hasonlítható.

A nemzetközi konjunkturális helyzet alakulása
Amerikai Egyesült Államok
A gazdaság fontos mutatóinak áttekintése során nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a pénzpiaci környezet szeptember közepe óta radikálisan megváltozott. Az elmúlt időszakban tapasztalt piaci folyamatokra az egyes kormányzatok pénzügyi piacok megsegítését célzó és a gazdasági növekedést ösztönző lépései mellett a jegybankok is tevékeny szerepet vállaltak a problémák orvoslása, enyhítése érdekében.
Az amerikai jegybanki szerepet betöltő Federal Reserve kamatpolitikája mellett rövid és hosszú lejáratú tőkeinjekción, új likviditást segítő intézkedéseken keresztül segítette a fizetőképesség helyreállítását. Az összehangolt lépések előremozdították a pénzpiacok talpra állását, azonban reálgazdasági hatásai is igen súlyosak.
A jövőbeli folyamatokat nagymértékben befolyásolja, hogy mikor rendeződnek a pénzpiacok, mikor áll helyre a bizalom. A legoptimistább várakozások szerint 2009 második felétől indulhat meg a kilábalás.
A recesszió tényét sokáig nem mondta ki senki a tengerentúlon, míg december első napján az amerikai NBER intézet közölte, 2007 decemberétől recesszióban van az amerikai gazdaság. A jelentős gazdasági visszaesésben a fogyasztás megfordulása, az export lassulása és az import csökkenése játszott leginkább szerepet, míg a készletek aránya és a kormányzati kiadások emelkedtek.
A vállalatok és a lakosság egyre pesszimistább várakozásai arra utalnak, hogy hosszabb ideig számítanak a foglalkoztatás gyengélkedésére és gyengébb vállalati profitokra. A jövő év elején várható további adócsökkentés kedvező hatással lehet a fogyasztásra, de annak fokozatos élénkülési folyamata is igen bizonytalan.
A gazdaság visszaesése egyértelműen sújtja a munkaerőpiacot is, a foglalkoztatottak számának csökkenése már hónapok óta olyan méreteket ölt, amely recesszión kívül ritkán szokott előfordulni. A munkanélküliségi ráta emelkedésével, így a bérdinamika lassulásával kell számolni – utóbbi a fogyasztás szempontjából sem kedvező.
A jelenlegi környezetben számos tényező, így a globális kötvénypiacok megrendülése, a globális pénzszűke, a csökkenő eszközárak és a gazdasági visszaesés is erősíti a deflációs félelmeket, amelyek valószínűleg csak egy rövid ideig tartanak. Július óta az olajár több mint felére esett vissza, ezzel az infláció is a vártnál nagyobb ütemben mérséklődött az elmúlt hónapokban, szemben azzal, hogy az év első felében még jelentős terhet jelentett a magas inflációs nyomás.
A defláció akkor jelent negatívumot a gazdaság számára, amennyiben tartósan fennmarad, és érezteti hatását a bérek alakulásában is, míg a rövid ideig tartó defláció pozitív lehet abban a tekintetben, hogy növeli a fogyasztók vásárlóerejét.
Az Egyesült Államok új elnökének nagy és eddig nem látott kihívásokkal kell szembenéznie: az elmúlt 50 év legnagyobb recessziójába süllyedhet az amerikai gazdaság, a pénzügyi és banki krízis 1930 óta nem látott méreteket ölt, a lakáspiac sem mutatja a javulás jeleit, a költségvetési hiány és a folyó fizetési mérleg hiánya is jelentősre duzzadt. Az új gazdaságélénkítő csomag részletesen még nem ismert, de mintegy 500-700 milliárd dollár közötti összegre tehető. Az eszközök között a bankbetétek garantálása, kibővített eszközvásárlási akciók, a kisvállalkozók és az önkormányzatok számára elérhető nagyobb hitelkeret szerepelnek.
A folytatásban: az eurózóna helyzete, valamint kitekintés Japán és Kína gazdaságára - lapozzon >>
( 1 ) | ( 2 ) | következő >> |