Ne csak a könyvvizsgáló vigye el a balhét
Az elmúlt 20 évben tízről négyre csökkent a nagy nemzetközi könyvvizsgáló cégek száma. A "Big 4" tagjai: a Price Waterhouse Coopers, az Ernst and Young, a Deloitte és a KPMG.
A nyilvánosságra került multinacionális cégekkel összefüggő pénzügyi problémák esetében szinte mindig felelősségre vonták az érintett könyvvizsgálót, miközben a ténylegesen rossz operatív döntéseket meghozó gazdasági vezetők ezt gyakran megúszták - áll a közleményben. Például az Enron botrány közel 10 milliárd dollárjába került a könyvvizsgálónak, míg a tőzsdei cég vezetői közül néhányat vontak csak felelősségre.
A jelenlegi helyzet nem csak a Big 4 csoportot veszélyezteti, de az őket követő nemzetközi könyvvizsgáló cégek és hálózatok nemzetközi tőkepiacokra történő belépését is akadályozza. A magas piaci koncentráció, valamint az ügyfelek korlátozott választási lehetősége az auditor cégek között, negatív hatással lehet az európai tőkepiacokra is.
A veszélyeket felmérve az Európai Bizottság javaslatot tett a könyvvizsgálók felelősségének csökkentésére, mivel úgy ítélte meg, hogy választ kell adni a szektorban tapasztalható növekvő számú jogvitára és a megfelelő mértékű biztosítási fedezet hiányára. A javaslat célja, hogy - a kockázatvállalás mértékének korlátozásával - helyreállítsa a könyvvizsgálói szolgáltatások terén szükséges versenyhelyzetet és erősítse az európai tőkepiacokat azáltal, hogy biztosítja az auditor cégek számára: továbbra is képesek legyenek ellátni feladatukat az uniós tőzsdei cégeknél.
A magyar piacon - a gazdasági szereplők méretéből és számából eredően - nem nehezedik ekkora nyomás a könyvvizsgálókra, de nagy köztük a verseny, ami gyakran lenyomja az árakat. Erre a kisebb könyvvizsgáló cégek rendszerint azzal reagálnak, hogy igyekeznek minél kevesebb szolgáltatást nyújtani. A vállalkozók viszont a bizonytalan gazdasági környezet és az ebből fakadó növekvő piaci kockázatok miatt a hagyományos könyvvizsgálat mellett elvárják az auditortól, hogy vegyen részt a vállalkozás pénzügyi kockázatainak feltárásában és kezelésében is.
A BDO Forte magyar tulajdonban lévő, nemzetközi hálózat tagjaként működő könyvvizsgáló, adó- és pénzügyi tanácsadó társaság. A BDO a könyvvizsgáló és tanácsadó hálózaton keresztül a világ 100 országában van jelen.
Célzott vagy rugalmas pályázatkezelés?
Szolgáltatni kell - legalábbis kellene
A magas adók miatt vagyunk a sor végén
MTI