Negatív kilátás a brit bankrendszerre
Változatlanul negatív kilátást tart érvényben a brit bankrendszer egészén a Moody´s Investors Service, amelynek indoklása szerint a gyenge hazai makrogazdasági környezet jó eséllyel továbbra is hatással lesz a brit bankok pénzügyi teljesítményére.
A nemzetközi hitelminősítő londoni elemzése szerint a rossz brit makrokörnyezet várhatóan a hátralékos banki kinnlevőségek további növekedését fogja eredményezni, ami a magasabb tartalékolási igény és a nagyobb finanszírozási költségek révén nyomást gyakorol a bankok jövedelmezőségére és tőkehelyzetére.
A Moody´s becslése szerint a brit bankrendszer a globális pénzügyi válság 2007-es kezdete és 2008 vége között összesen 110 milliárd font (34 ezer milliárd forint) veszteséget szenvedett el hitel- és értékpapír-portfolióiban, ugyanakkor 2009 közepéig 120 milliárd font új tőkét sikerült felhajtania.
A hitelminősítő azonban azzal számol, hogy az általa besorolással ellátott brit bankoknál hozzávetőleg még további 130 milliárd font veszteség keletkezik a hitel- és értékpapír-portfoliókban.
E fejleményeket tükrözi, hogy a brit bankok pénzügyierő-osztályzatainak súlyozott átlaga "B"-ról "C mínusz"-ra, az előresorolt adósságkockázati és betéti besorolások súlyozott átlaga "Aa1"-ről "Aa3"-ra gyengült az elmúlt tizenkét hónapban a Moody´s listáján, áll a hétfői elemzésben.
Egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s Londonban nemrégiben kiadott elemzésében azt jósolta, hogy a brit bankrendszer tőkepótlása a hazai össztermék (GDP) 7-10 százalékába is belekerülhet. Az Egyesült Államokban jó esetben 10, rosszabb esetben 20 százalékos GDP-arányos banki feltőkésítési költséget jósoltak a cég londoni elemzői.
Az S&P néhány hete, hatalmas globális piaci visszhangot kiváltó intézkedéssel stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Nagy-Britannia - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság - lehető legjobb, "AAA" szintű szuverén adóskockázati besorolásának kilátását, arra a várakozására hivatkozva, hogy a jelenlegi költségvetési folyamatok nyomán a brit nettó államadósság középtávon megközelíti a GDP-érték 100 százalékát.
A Moody´s Demszkyre szavazna?
A válság ellenére óriási fizetésemelések a tőzsdén
Stiglitz: nagyobbak a gondok a bankrendszerben
A felelőtlen hitelfelvétel is okozta a válságot
MTI