.jpg)
Az elemzők által is várt inflációs folyamatok közül Nyeste Orsolya az alapinfláció alakulására hívta fel a figyelmet. Májusban a 12 havi maginfláció 5,7 százalékra csökkent az áprilisi 5,9 százalékról, ami az infláció folyamatos lassulását jelzi - tette hozzá.
Jobb a tejberizs, mint a sajtos tészta – inflációs jelentésünk |
Az elemzők az év végére 5-5,2 százalékos december/decemberi inflációt prognosztizálnak, Forián Szabó Gergely júniusra 8,4 százalékos, júliusra 8,1 százalékos 12 havi árindexet vár, szeptemberre pedig 5,2 százalékos inflációt. Forián Szabó Gergely 2008 végére 3,0 százalékos inflációval számol, míg Nyeste Orsolya 3,4 százalékkal. Az OTP Bank elemzése szerint az infláció decemberig várhatóan 5 százalékra csökken, az éves átlag 7,2 százalék lesz, 2008-ban pedig további csökkenést követően 3,6 százalékos átlagos árindex várható. |
Ugyanakkor a piaci szolgáltatások áralakulásában azonban egyelőre nem mutatkozik áttörés a lassabb ütemű áremelkedés irányába - áll a OTP Bank gyorselemzésében. "Az ebben a körben az első három hónapban megfigyelt havi 1 százalék feletti áremelkedés ugyan 0,5 százalékra mérséklődött áprilisban, de becslésünk szerint májusban kismértékben ismét emelkedhetett, megközelítően 0,6 százalékra, 12 hónap alatt így 7-7,5 százalék között alakult. Ez utóbbit az általános vállalati költségek (ideértve a bérköltségeket) alakulásának ismeretében magasnak tartjuk, az infláció magasabb szinten való stabilizálódása e körben kockázatot jelent a monetáris politika fő céljára, az árstabilitásra nézve - írják az OTP Bank elemzői.
A júniusi kamatdöntés esélye 50 százalékos - állítja Forián Szabó Gergely, míg Nyeste Orsolya úgy véli, ha a monetáris tanács májusban több bizonyosságot kívánt szerezni a bérinflációról, akkor még júniusban sem csökkenti a kamatot, ráadásul a külső körülmények is kedvezőtlenebbek az egy hónappal ezelőttinél.
Az OTP Bank elemzői úgy látják, hogy a monetáris politika számára egyelőre nem nyílik nagy mozgástér a kondíciók enyhítésére. Ugyanis az inflációs cél tartós és megnyugtató teljesítéséhez mind a külkereskedelmi forgalomban árazódó termékek, mind a belföldi tényezők által erősebben befolyásolt szolgáltatások körében alacsonyabb infláció volna kívánatos. Ehhez változatlan termelékenység mellett erősebb forintra, illetve visszafogottabb belföldi keresletre lehet szükség.
"Arra számítunk, hogy - amint a monetáris tanács legutóbbi ülése után kiadott közlemény jelezte - addig nem lesz kamatcsökkentés, amíg az infláció jövőbeni alakulását övező említett bizonytalanságok nem enyhülnek. Az első kamatcsökkentést augusztusra valószínűsítjük, amelyet az egyensúlyi mutatók további javulásával párhuzamosan további óvatos kamatcsökkentések követhetnek" - áll az OTP Bank elemzésében, amelyben decemberre 7 százalékos, a jövő év végére 6,5 százalékos jegybanki alapkamatot prognosztizálnak. Az MTI által megkérdezett elemzők ugyancsak 7 százalékos kamatot várnak az idei év végére.
MTI
Mi drágult legjobban májusban?
A budapestiek találták el az inflációt
Zuhanó magyar inflációt várnak - repülnek a héják
Hat éve nem láttak ilyen optimizmust
Érvek a kamattartás mellett