Nem a forgalom miatt lesz emlékezetes a tőzsde nyara
A Budapesti Értéktőzsde forgalma a júliusi visszaesés után augusztusban tovább csökkent, az év eddig eltelt 8 hónapja ugyanakkor összességében jelentős pluszt mutat
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) forgalma a júliusi visszaesés után augusztusban tovább csökkent, a nyár utolsó hónapjában mindössze 718 milliárd forint értékben születtek üzletek a részvénypiacon, ez 12 százalékkal alacsonyabb az előző hónap 815 milliárd forintos forgalmánál. A BUX kis mértékben tovább emelkedett.
A BÉT havi statisztikája szerint - amely a brókercégek jelentésein alapul, és ezért az összesítés kétszeres árfolyamértéket mutat - az év első nyolc hónapjában 8.119 milliárd forint részvényforgalmat regisztráltak. Ez csaknem 20 százalékkal meghaladja a tavaly január-augusztusi forgalmat, ami 6.786 milliárd forint volt.
A tőzsde hivatalos részvényindexe, a BUX egy hónap alatt 296 ponttal, 1,3 százalékkal nőtt, augusztus utolsó kereskedési napján 22.561 ponton állt. Ezen belül az egyes vezető papírok árfolyamváltozása jelentős eltérést mutat: míg például az OTP árfolyama egy hónap alatt 8,5 százalékkal csökkent, addig a Mol 7 százalékkal drágult.
Augusztusban a teljes azonnali piaci forgalom - amely a részvényeken kívül a befektetési és kárpótlási jegyek, a certifikátok, az állampapírok, a vállalati kötvények és a jelzáloglevelek adásvételét is magában foglalja - 812 milliárd forint volt, amelynek 88,4 százalékát a részvények forgalma tette ki. Az azonnali összforgalom 8,9 százalékkal csökkent az előző hónaphoz képest.
Az áruszekcióban augusztusban 5,9 milliárd forint értékben kötöttek gabonaügyleteket a júliusi 6,3 milliárd forintos forgalom után.
A brókercégek forgalmi listájának első két helyén augusztusban ugyanaz a két cég állt, mint az előző hónapban: első az Erste Befektetési Zrt. 158 milliárd forintos részvényforgalommal, második a Concorde Értékpapír Zrt. 112 milliárd forinttal. A harmadik helyen a lengyel Ipopema Securities végzett 53 milliárd forintos forgalommal. Az előző hónapban harmadik helyezett KBC Securities a negyedik helyre csúszott le 50 milliárd forintot közelítő forgalmával. Ötödik lett az UniCredit Bank Hungary, amely 48,2 milliárd forint értékben kereskedett a részvénypiacon. Az előző hónap ötödik helyezettje, a Cashline Értékpapír Zrt. csak kis különbséggel, 47,9 milliárd forintos forgalommal került a hatodik helyre a listán.
A származékos piac forgalma stagnált augusztusban. A deviza kontraktusokkal 294 milliárd forint értékben kereskedtek a júliusi 304 milliárd forintos forgalom után. A határidős BUX forgalma az előző hónaphoz hasonlóan 111 milliárd forint volt. Az egyedi részvényekre 136 milliárd forint értékben született határidős ügylet az előző havi 138 milliárd forintos forgalom után.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár