.jpg)
"A törvényi szabályozás általi határokat figyelembe véve szigorúbb szankciót fog alkalmazni az APEH azokkal szemben, akik nem adnak számlát illetve nyugtát" - mondta a pénzügyminiszter, kiegészítve azzal, hogy a jelenlegi szabályozás szerint a kiszabható mulasztási bírság ez első esetben magánszemélyek esetén alkalmanként maximum 100 ezer forint, nem magánszemélyek esetén 200 ezer forint, de eddig nem a maximumot alkalmazta az APEH illetve a VPOP.
Az elmúlt hetekben végzett négynapos, 816 dunántúli ellenőrzés során 413 esetben került sor intézkedésre, ugyanakkor az átlagosan kiszabott bírság összege 24 ezer forint volt - jelezte Veres János. Hét esetben 12 napos, két esetben 30 napos üzletbezárásra került sor.
A pénzügyminiszter közölte: ha egy éven belül, vagy ennél is rövidebb időn belül másodszor is számla, illetve nyugta nélkül árusít egy magánszemély vagy vállalkozás, akkor a maximális mulasztási bírság mellett 12 napra bezárják az üzletet, harmadik alkalommal az üzletbezárás időtartama 30 nap, majd 60 nap.
"A következő hetek nagy tömegeket megmozgató valamennyi eseményén jelen lesznek az adóhatóság és a pénzügyőrség ellenőrei, azaz az APEH és a VPOP fokozottan ellenőrzi a kötelező számla- és nyugtaadást" - jelezte Veres János.
A feketegazdaság visszaszorítása és a fogyasztók megkárosításának megakadályozása érdekében öt állami szervezet - az APEH, a VPOP, a Magyar Államkincstár, a KEHI, és az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Felügyelet - ellenőrzési létszámát 2.372 fővel bővítik, az adóhatóság létszáma 2007-2008-ban 1.717 fővel emelkedik - mondta.
"Ebben az évben a fokozott ellenőrzések nyomán 50 milliárd forint többletbevétellel számol a tárca" - felelte kérdésre a pénzügyminiszter. A többletbevételeket a későbbiekben vagy hasznos közösségi célokra, vagy a legális gazdaság szereplői által fizetett közterhek csökkentése érdekében használhatja fel a kormány - fejtette ki a pénzügyminiszter.
A kormány csak szavakban harcol a feketegazdaság ellen, intézkedéseivel azonban éppen annak malmára hajtja a vizet - reagált a kormányszóvivői tájékoztatón elhangzottakra hétfőn Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője.
A feketegazdaság visszaszorítása érdekében a mindenkori kormányzatnak három lépést kell tennie - tette hozzá a fideszes politikus. A magas adó- és járulékszint csökkentésére, az állami szférában a korrupció visszaszorítására, valamint a kis- és középvállalkozások vagy a gazdaság más szereplői előtt álló bürokratikus akadályok lebontására van ehhez szükség.
"Érdemi, fogyasztóvédelmi kérdésekben tett lépésekről nem lehet akkor beszélni, amikor több mint 1800 embert bocsátanak el a fogyasztóvédelmi jogosítványokkal rendelkező szervezetektől" - fogalmazta meg Szijjártó Péter.
A Kereskedelmi Szövetség támogatja a lépést
Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) egyetért és támogatja a feketekereskedelem visszaszorítását célzó kormányzati intézkedéseket, ugyanakkor javasolja egyebek mellett, hogy szigorítsák tovább a büntetéseket.
A szövetség hétfői közleménye szerint a nyugtaadás elmulasztásának hátterében az esetek többségében jövedelemeltitkolás, valamint az árubeszerzéshez előírt számlaadás, továbbá más szükséges okmányok, bizonylatok kibocsátásának elmulasztása áll. A feketegazdaság szerves eleme a számla-, nyugtaadás elmulasztása. A vásárlóknak kötelező nyugtaadás mellett ugyanakkor elengedhetetlennek tartja a vállalkozások közötti számlázási rend ellenőrzését is.
A szövetség megítélése szerint a jelenlegi jogszabályi rend alapjait tekintve megfelelő. Indokolt lehet ugyanakkor a visszatartó erejű hatósági fellépés érdekében az ismételt esetekben a büntetési lehetőségek további szigorítása. Elfogadhatatlannak tart ugyanakkor olyan megoldásokat, amikor "a vásárlónál ellenőrzik a nyugtaadást".
A szövetség javasolja azt is figyelembe venni, hogy a kisvállalkozások egy része számára elviselhetetlen a közterhek súlya, így belekényszerülnek a szürkegazdaság csatornáiba. Az adóterhek megfizetése alól nem mentesülhet senki, egy kedvezőbb adószint viszont többek számára teszi elviselhetővé az adózást - áll a közleményben.
Ciki számlát kérni? Az APEH majd kedvet csinál
Veres fehérít: még szigorúbb szankciók jönnek
Piacok, figyelem! Jönnek az ellenőrök!
Számla nélkül? Magyarországon csak politikusoknak (hanganyag)
MTI