Nem akar összeállni Európa legnagyobb kormánya
Zavarodottá vált a Szerbiát irányítani akaró parlamenti többség már azelőtt, hogy kormányt alakított volna: vezetői, a demokraták kedden a nemzeti kisebbségi minisztérium elhagyását javasolták a parlamentnek, nagy felzúdulást idézve elő ezzel saját táborukban.
A kormányalakításhoz szükséges törvények általános vitájában Nada Kolundzija, a Demokrata Párt képviselőcsoportjának vezetője olyan módosító indítványt tett, hogy ne alakuljon külön minisztérium az emberi és nemzeti kisebbségi jogok képviseletére, mert ezzel 23-ra leszállítható a minisztériumok száma, amely saját pártja eredeti javaslata szerint 24 kellene hogy legyen (a szerb kormány számlálná a legtöbb tagot Európában). Az önmaga indítványát módosító fő kormányerő friss elképzelése szerint az említett feladatok ellátását beolvasztanák az igazságügyi minisztérium hatáskörébe. A négy képviselőt adó, s a demokratának nevezett kormány megalakulásához nélkülözhetetlen Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) nevében Pásztor Bálint képviselő felvetette, hogy a külön nemzeti kisebbségi minisztérium létrehozása mellett kiálló pártja átgondolja, ne vonja-e meg támogatását a készülő kabinettől. Hasonló értelemben nyilatkozott Riza Halimi, a belgrádi parlament egyetlen albán képviselője is, akinek a szavazatára szintén égető szükség van a demokrata vezetésű kormány megalakításához.
Az indítvány azoknak az éles kritikáknak a nyomán született, amelyek a sok párt közötti alkuk nyomán megalakulni készülő kormány létszámát érték. Nemzeti kisebbségi minisztériuma eddig sem volt Szerbiának. Létrehozását többek között a VMSZ szorgalmazta, amely kemény egyezkedés nyomán, egyebek mellett belgrádi államtitkári tisztségekért és vajdasági parlamenti elnöki posztért cserébe vállalta, hogy támogatja a parlamentben a megalakítandó kormányt. A testület - a megalakulásához szükséges törvények elfogadása után - legkorábban a hét végén jöhet létre.
Nem tudni, ki vezeti majd Szerbiát
Az újaknak jó üzlet az EU
zerbia parkolópálya felé halad
MTI