A sajtótájékoztatón Háda Bálint vezető elemző tartott előadást, melynek elején kiemelte, hogy bár az elmúlt félévben látott gazdasági fellendülés mértéke a korábbi várakozásokat felülmúlta, a jövőt még mindig nagyfokú bizonytalanság jellemzi. A világgazdaság túljutott egy mélyponton, ez most már jól látható, a nagy kérdés az, hogy a válságból való végleges kilábalás útján lesz-e még egy mélypont (tehát a fellendülés "W" alakú lesz-e), vagy megindul egy lassú, de fokozatos emelkedés (vagyis a kilábalás egy kissé torz "V" alakot formáz majd). Nem tudhatjuk, hogy mit hoz a jövő, pengeélen táncolunk egyelőre - mondta Háda a jövőbeni kilátásokról.
Igaz ez annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban a Fed bejelentette: vége a recessziónak, és bár az ingatlanpiac még mindig roskatag lábakon áll a tengerentúlon (innen indult ki a válság 2008 őszén), a piacok megnyugodtak a hét elejei amerikai hírekre. Nem feledkezhetünk meg arról sem ugyanakkor, hogy nyáron az
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron |
A bizalmi válságnak nincs még vége
A munkanélküliség szinte az összes pénzügyi centrumban probléma, Háda Bálint szerint Japántól Brüsszelig stagnálás valószínűsíthető (az elmúlt félévben e tekintetben csak Németország volt üdítő kivétel). A pénzpiacok tehát bizakodóak, de igen törékeny ez a bizalom. Háda Bálint hangsúlyozta, hogy a bizalmi válságnak még nincs vége, csak "jegelték azt" a pénzpiaci szereplők egyelőre.
Devizapiaci kilátások Milyen devizába fektessünk egy ilyen hektikus környezetben? Vételi pozíciók felvétele a következő három deviza mellett látszik ésszerűnek a jelenlegi helyzetben a Quaestor ajánlása alapján:
|
Hitelezés nélkül nincs kilábalás
Ahogy a korábbi Navigátor kiadványokban is kiemelték a Quaestornál, azt most is leszögezték, amíg a hitelezés nem áll helyre újra, addig nem beszélhetünk tartós növekedésről. Az Egyesült Államokban a pénzintézetek nyitottak, de a lakosság hitelfelvételi hajlandósága nagyon alacsony. Európában ezzel szemben pont fordított tendencia figyelhető meg, különösen igaz ez a mi régiónkra.
Pénzpumpa helyett megszorítás
Háda Bálint szerint ráadásul változás az év első félévéhez képest, hogy bizonyos folyamatok ma már nem a fellendülés irányába hatnak, hanem inkább gátat szabnak annak. Példaként említette, hogy a görög válság hatására az expanzív költségvetési politika helyett Európa-szerte a megszorítás vált divatossá. A költségvetési visszafogás az éppen az állami szubvenciókon beinduló gazdasági növekedést a visszájára fordíthatja. Amennyiben a tengerentúlon nem lesz kedvező fordulat, az még a maradék optimizmust is elviheti a piacokról. Az ázsiai gazdaságok, bár szintén vannak növekedési kockázatok, jól tartják magukat.
Hol van az egységes Európa?
Európában ugyanakkor külön gond, hogy az uniós országok gazdasági kilátásai tovább differenciálódtak. Elsősorban Németországból a várakozásoknál kedvezőbb adatok jelentek meg, azonban a legutóbbi értékek szerint a második negyedévben látott növekedés nem lesz fenntartható, míg a déli országok alulteljesítenek. Háda szerint erre a politika adhat csak erőteljes választ, ami pedig egy erőteljes centralizációt jelent, ahogy erre Jose Manuel Barroso a napokban már többször is utalt. Hiába a valutaunió, ha az EU nem tud az "európai Egyesült államok" mintájára egységes és hatékony válaszokat adni a globális gazdaság nyújtotta kihívásokra. Úgy tűnik, Washington még mindig nem tudja, ha Európát kell hívnia, milyen számot tárcsázzon.
A pénzügyi piacok stabilizálódtak, de törékeny a hangulat
A nemzetközi tőzsdei hangulat alapvetően pesszimistává vált, a potenciális növekedés beárazása tovább folytatódik, azonban a csökkenő kockázati éhség miatt inkább a negatív forgatókönyvek árazódása látszik. A további lehetséges jegybanki stimulus jóllehet újra többletpénzt juttat a piacokra, azonban megítélése nem feltétlenül lesz olyan kedvező, mint az előző fázisban volt. "Vélekedésünk szerint a piacok még inkább a defenzív részvények irányába tolódnak majd el. A budapesti tőzsde fontosabb papírjai között erős a differenciálódás, ami jól látható a gyógyszerpapírok iránti fokozott érdeklődésben" - mondta a vezető elemző.
Mit ajánl a befektetőknek a Quaestor? Továbbra is inkább short - nemzetközi piacok
|
Szűk hazai mozgástér
A hazai növekedés továbbra is exportvezérelt, így ezentúl is a németekkel együtt sírunk és nevetünk. - így a Quaestor. A munkanélküliség kismértékben javult ugyan, de várakozásunk szerint mivel a javulás csak szűkebb szegmensben látható, az állástalanok száma továbbra is magas szinten marad, gátolva a fogyasztás beindulását.
Hazai részvénypiac
|
Kell-e nekünk IMF-szerződés megint?
Nézze meg, hogyan állnak részvényei! |
A devizahitelesek megsegítését célzó intézkedéseknek van egy szociálpolitikai és egy közgazdasági oldala is. Szociálpolitikai kérdés az például, hogy hogyan lehet kimutatni, hogy ki az az adós, aki önhibáján kívül került bajba és meg kell menteni. Ilyen értelemben aki forinthitelben adósodott el és munkanélkülivé vált, éppúgy kerülhet hasonló besorolás alá. Amikor a bankok megmentése korábban napirenden volt, lényegében azokat mentették meg, akik a válságért felelősek voltak - áll a Navigátor kiadványban. "Ennek a lépésnek az volt az üzenete, hogy nem eshet bajod, akkor sem, ha felelőtlen lennél. Ilyen üzenete a devizahitelesek megmentésének is lehet. A devizahitelesek megmentésére kidolgozott nyolc pont a kidolgozottság jelenlegi fokán még nem ítélhető meg gazdasági hatás szempontjából, emellett számos banküzemtani és alkotmányos problémát is jelent" -így a Quaestor.
Privátbankár - Zsiborás Gergő