1p
A Fed szerint Amerikában véget ért a válság. Az európai kilábalást nehezíti, hogy a tagállamok a bajban sem képesek összefogni. Ilyen törékeny bizalmi környezetben mibe érdemes befektetni?
Mai budapesti sajtótájékoztatóján mutatta be aktuális Navigátor kiadványát a Quaestor Pénzügyi Tanácsadó Zrt. immár tizenhetedik alkalommal. Hogy mibe érdemes befektetni az elkövetkező időkben, ahhoz érdemes áttekinteni és értékelni a világgazdaságban az elmúlt félévben végbement folyamatokat, majd elemezni a hazai helyzetet is.

A sajtótájékoztatón Háda Bálint vezető elemző tartott előadást, melynek elején kiemelte, hogy bár az elmúlt félévben látott gazdasági fellendülés mértéke a korábbi várakozásokat felülmúlta, a jövőt még mindig nagyfokú bizonytalanság jellemzi. A világgazdaság túljutott egy mélyponton, ez most már jól látható, a nagy kérdés az, hogy a válságból való végleges kilábalás útján lesz-e még egy mélypont (tehát a fellendülés "W" alakú lesz-e), vagy megindul egy lassú, de fokozatos emelkedés (vagyis a kilábalás egy kissé torz "V" alakot formáz majd). Nem tudhatjuk, hogy mit hoz a jövő, pengeélen táncolunk egyelőre - mondta Háda a jövőbeni kilátásokról.

Igaz ez annak ellenére, hogy az Egyesült Államokban a Fed bejelentette: vége a recessziónak, és bár az ingatlanpiac még mindig roskatag lábakon áll a tengerentúlon (innen indult ki a válság 2008 őszén), a piacok megnyugodtak a hét elejei amerikai hírekre. Nem feledkezhetünk meg arról sem ugyanakkor, hogy nyáron az
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
európai adósságproblémákról a befektetők figyelme sokszor fordult Amerika irányába a rossz makrogazdasági adatok miatt.
A tengerentúlon továbbra is nagy problémát okoz a munkanélküliség magas szintje, amely valószínűleg már nem romlik tovább, de javulás sem várható egy ideig - ez pedig visszafogja az amerikai gazdaság szempontjából létfontosságú belső fogyasztást. Kérdésre válaszolva Háda hangot adott annak a véleményének is, hogy az USA-nak lassan le kell mondania a világ vezető szerepéről, és be kell fejeznie háborúit - egyszerűen nem tudja már azokat finanszírozni. Ráadásul a hadiállapot már nem pörgeti úgy a gazdaságot, mint a válság előtti csúcsévekben.

A bizalmi válságnak nincs még vége

A munkanélküliség szinte az összes pénzügyi centrumban probléma, Háda Bálint szerint Japántól Brüsszelig stagnálás valószínűsíthető (az elmúlt félévben e tekintetben csak Németország volt üdítő kivétel). A pénzpiacok tehát bizakodóak, de igen törékeny ez a bizalom. Háda Bálint hangsúlyozta, hogy a bizalmi válságnak még nincs vége, csak "jegelték azt" a pénzpiaci szereplők egyelőre.

Devizapiaci kilátások
Milyen devizába fektessünk egy ilyen hektikus környezetben?

Vételi pozíciók felvétele a következő három deviza mellett látszik ésszerűnek a jelenlegi helyzetben a Quaestor ajánlása alapján:
  • GBP – A piacok kedvezően fogadták a jövő évi költségvetést, és ezzel párhuzamosan a gyenge font miatt fokozódó inflációs félelmek vannak, olyannyira, hogy a monetáris tanács tagjai között is akad olyan, aki kamatemelésre szavaz. A brit jegybank az első lehet, ahol az emelkedő infláció kamatemelésre sarkallja a központi bankot.
  • NOK, AUD – Továbbra is a legkeresettebb nyersanyagdevizák, ahol a kamatemelés valószínűsége a legmagasabb.
  • SEK – A svéd korona a jelenlegi bizonytalan időkben az élénk belső keresletre támaszkodva erősödhet tovább.
Nyersanyagpiaci árfolyam emelkedés

  • XAUUSD – Az arany további emelkedését támogatja a jelenlegi bizonytalan tőkepiaci környezet, az éppen „jegelt” európai adósságválság, az újabb mennyiségi lazítás lehetősége, az ismét gyengülő európai növekedés is. Leginkább az amerikai dollárral szemben ésszerű vételi pozíciót nyitni, mivel a kamatkörnyezet itt nyújtja a legjobb alternatívát.


Hitelezés nélkül nincs kilábalás

Ahogy a korábbi Navigátor kiadványokban is kiemelték a Quaestornál, azt most is leszögezték, amíg a hitelezés nem áll helyre újra, addig nem beszélhetünk tartós növekedésről. Az Egyesült Államokban a pénzintézetek nyitottak, de a lakosság hitelfelvételi hajlandósága nagyon alacsony. Európában ezzel szemben pont fordított tendencia figyelhető meg, különösen igaz ez a mi régiónkra.

Pénzpumpa helyett megszorítás


Háda Bálint szerint ráadásul változás az év első félévéhez képest, hogy bizonyos folyamatok ma már nem a fellendülés irányába hatnak, hanem inkább gátat szabnak annak. Példaként említette, hogy a görög válság hatására az expanzív költségvetési politika helyett Európa-szerte a megszorítás vált divatossá. A költségvetési visszafogás az éppen az állami szubvenciókon beinduló gazdasági növekedést a visszájára fordíthatja. Amennyiben a tengerentúlon nem lesz kedvező fordulat, az még a maradék optimizmust is elviheti a piacokról. Az ázsiai gazdaságok, bár szintén vannak növekedési kockázatok, jól tartják magukat.

Hol van az egységes Európa?

Európában ugyanakkor külön gond, hogy az uniós országok gazdasági kilátásai tovább differenciálódtak. Elsősorban Németországból a várakozásoknál kedvezőbb adatok jelentek meg, azonban a legutóbbi értékek szerint a második negyedévben látott növekedés nem lesz fenntartható, míg a déli országok alulteljesítenek. Háda szerint erre a politika adhat csak erőteljes választ, ami pedig egy erőteljes centralizációt jelent, ahogy erre Jose Manuel Barroso a napokban már többször is utalt. Hiába a valutaunió, ha az EU nem tud az "európai Egyesült államok" mintájára egységes és hatékony válaszokat adni a globális gazdaság nyújtotta kihívásokra. Úgy tűnik, Washington még mindig nem tudja, ha Európát kell hívnia, milyen számot tárcsázzon.

A pénzügyi piacok stabilizálódtak, de törékeny a hangulat

A nemzetközi tőzsdei hangulat alapvetően pesszimistává vált, a potenciális növekedés beárazása tovább folytatódik, azonban a csökkenő kockázati éhség miatt inkább a negatív forgatókönyvek árazódása látszik. A további lehetséges jegybanki stimulus jóllehet újra többletpénzt juttat a piacokra, azonban megítélése nem feltétlenül lesz olyan kedvező, mint az előző fázisban volt. "Vélekedésünk szerint a piacok még inkább a defenzív részvények irányába tolódnak majd el. A budapesti tőzsde fontosabb papírjai között erős a differenciálódás, ami jól látható a gyógyszerpapírok iránti fokozott érdeklődésben" - mondta a vezető elemző.

Mit ajánl a befektetőknek a Quaestor?
Továbbra is inkább short - nemzetközi piacok

  • DAX, S&P500 – A befektetői hangulat és ezzel együtt az indexek pengeélen táncolnak, a további növekedés irányának meghatározása szempontjából. Mivel Európától kevésbé várunk jó híreket, ezért a lassú növekedés kulcsa az Egyesült Államokból, illetve az Ázsiából származó jó hírekben rejlik. Mindaddig, amíg nem kapunk kedvező híreket a munkanélküliségről, a fogyasztói bizalom alakulásáról, addig inkább short pozíciók felvételére adódik jó alkalom a nemzetközi indexekben (eQTRADER: DAX.I, eQTRADER: SP500.I). A pozitív forgatókönyv megvalósulásához arra is szükség van, hogy az európai hitelezési válság ne újuljon ki - figyelmeztet a pénzügi tanácsadó cég friss kiadványa.
  • DJIA 30 osztalékpapírjai - Az amerikai 10 éves állampapír-hozamok jelenleg 2,7% körül mozognak, ezzel összevetve több nagy cég részvénye is vonzó osztalékhozamot kínál. A Dow Jones Industrial Average index 30 összetevőjéből a Verizon Communications (eQTRADER: VZ:xnys) 6,25%-os, az AT&T (eQTRADER: T:xnys) 6%-os, a Pfizer (eQTRADER: PFE:xnys) 4,2%-os, a Merck (eQTRADER: MRK:xnys) szintén 4,2%-os, míg a DuPont (eQTRADER: DD:xnys) 3,8%-os osztalékhozammal rendelkezik.
  • Szektor ETF-ek - A piacra ömlő pénz inkább a defenzív papírok iránti keresletet élénkítheti (gyógyszer, telekommunikáció, közszolgáltatók). Utóbbi szektorok növekedéséből ETF-eken keresztül vehetik ki részüket a befektetők leghatékonyabban.


Szűk hazai mozgástér

A hazai növekedés továbbra is exportvezérelt, így ezentúl is a németekkel együtt sírunk és nevetünk. - így a Quaestor.  A munkanélküliség kismértékben javult ugyan, de várakozásunk szerint mivel a javulás csak szűkebb szegmensben látható, az állástalanok száma továbbra is magas szinten marad, gátolva a fogyasztás beindulását.

Hazai részvénypiac

  • Egis - A magyar tőzsde blue chip-jei közül elsőszámú kedvencünkké ismét az Egis vált - írja a Quaestor-, amely vélekedésünk szerint az általános, defenzív papíroknak kedvező hangulat mellett vállalati szinten is jó növekedési lehetőségekkel rendelkezik exportpiacain. "Pozitív fejleményeket várunk az orosz piacra történő belépéstől, illetve a soron következő új termék-bevezetésektől is" - áll a Navigátorban.

Kell-e nekünk IMF-szerződés megint?

Nézze meg, hogyan állnak részvényei!
A nemzetközi pénzpiacok gondolkodásában bekövetkezett változás igencsak megnehezíti a kormányzat lehetőségeit, hiszen egyszerre kell szigorú fiskális politikát folytatni és növekedést produkálni. Tavasszal a helyzet még lényegesen egyszerűbbnek látszott. "Megítélésünk szerint jogosan tárgyal a kormány keményen az IMF-fel, a bizonytalan helyzet miatt azonban egy készenléti hitelmegállapodás tető alá hozása hasznos lenne" - mondta el Háda Bálint.

Új szerződésű lakossági banki hitelek összetétele Magyarországon


A devizahitelesek megsegítését célzó intézkedéseknek van egy szociálpolitikai és egy közgazdasági oldala is. Szociálpolitikai kérdés az például, hogy hogyan lehet kimutatni, hogy ki az az adós, aki önhibáján kívül került bajba és meg kell menteni. Ilyen értelemben aki forinthitelben adósodott el és munkanélkülivé vált, éppúgy kerülhet hasonló besorolás alá. Amikor a bankok megmentése korábban napirenden volt, lényegében azokat mentették meg, akik a válságért felelősek voltak - áll a Navigátor kiadványban. "Ennek a lépésnek az volt az üzenete, hogy nem eshet bajod, akkor sem, ha felelőtlen lennél. Ilyen üzenete a devizahitelesek megmentésének is lehet. A devizahitelesek megmentésére kidolgozott nyolc pont a kidolgozottság jelenlegi fokán még nem ítélhető meg gazdasági hatás szempontjából, emellett számos banküzemtani és alkotmányos problémát is jelent" -így a Quaestor.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG