
Amíg korábban a háborúk miatt kényszerültek elhagyni az emberek a lakóhelyüket, ma már a globális klímaváltozás, a világméretű élelmiszerválság és a magas energiaárak is az okok között szerepelnek - mutatott rá a szakember.
A forrásokért folytatott küzdelem erősödni fog, ez pedig több konfliktust és több menekültet jelenthet majd. A nemzetközi közösségnek éppen ezért fel kell készülnie a konfliktusok megelőzésére, ehhez pedig a mainál jóval több pénzre lesz szükség - fűzte hozzá.
Világszerte nőhet a menekültek száma, nemcsak Európába, de az összes fejlett országba, leginkább Észak-Amerikába is több menekült érkezik. Világméretű folyamatról van szó - vélte a szakember.
Ugyanakkor Lloyd Dakin szerint az európai államok eltérően közelítenek a menekültügy kérdéséhez: vannak, amelyek már felismertek a kérdés fontosságát, és vannak, amelyek nem.
Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának a héten nyilvánosságra hozott jelentése szerint második éve nő a külföldre menekülők száma a világon, számuk 2007-ben elérte a 11,4 milliót. További 26 millió olyan ember volt, aki saját országán belül volt kénytelen elhagyni lakhelyét belső konfliktusok miatt.
A növekedés főként az iraki és az afganisztáni "változékony helyzet" következménye, de tömegek vándoroltak el szülőföldjükről a Közép-afrikai Köztársaságban, a Kongói Demokratikus Köztársaságban, Szomáliában és Szudánban is. Latin-Amerikában Kolumbiát említi meg a jelentés. Az újonnan regisztrált menekültek csaknem fele afgán és iraki volt tavaly.
A legtöbb menekültet Pakisztán, Szíria, Irán, Németország és Jordánia, kisebb mértékben pedig Tanzánia, Kína, Nagy-Britannia, Csád és az Egyesült Államok fogadta be.
Virágzik az indegengyűlölet Dél-Afrikában
Az illegális bevándorlók jelentik a legnagyobb fenyegetést
Kenyában vesztegelnek a segélyek - 150 magyar hazajött
MTI