A Magyar Nemzeti Bank 2009 októberében a lakossági devizahitelezés szabályozását kezdeményezte. Ezen kezdeményezés lakossági ismertségének és fogadtatásának mérésére az MNB a GfK Hungária közreműködésével piackutatást végzett. A kutatás célja a kezdeményezés ismertségének és támogatottságának mérése a felnőtt lakosság körében.
A kutatás mintája reprezentatív a teljes lakosságra nézve településtípus és régiók szerint, emellett a nemek és korcsoportok megoszlását illetően.
Az eredményekből kiderül, hogy a lakosság mintegy kétharmada értesült már az MNB kezdeményezéséről. A kezdeményezéssel, vagyis a hitelfelvétel terén megcélzott nagyobb körültekintés és felelős igényével a lakosság túlnyomó többsége egyetért. A megkérdezettek a kezdeményezésben az MNB arra irányuló szándékát értékelik leginkább, hogy az ország gazdasági helyzetét stabilizálja és a lakosság devizakockázatait mérsékelje, akár a kereskedelmi bankokkal szemben is. Az MNB-nek ez a kezdeményezése a lakosság többségi véleménye szerint erősíti a jegybank hitelességét.
Az átlagosnál nagyobb arányban hallottak az MNB kezdeményezésről a 45 évnél idősebbek (79%), a kisebb városokban élők (72%), az 1-2 fős háztartások (74%), a diplomások (81%), a magasabb jövedelműek (250 ezer Ft+: 79%), valamint a devizahitellel (is) rendelkezők (71%). Ezzel szemben a fiatalabbak, a megyeszékhelyeken élők, az érettségizettek, a nagyobb (4+ fő) háztartások tagjai körében az átlagosnál kisebb mértékűnek bizonyult a hír elterjedtsége.
Az MNB javaslatával a lakosság 89%-a ért egyet. Az átlagosnál nagyobb arányban értenek egyet a javaslattal a 18-29 évesek (95%) és a magasabb jövedelműek (250 ezer Ft+: 95%).
A kutatás módszertana: telefonos megkérdezés A minta mérete: 1000 fő A kérdezés ideje: 2009. október 12-13. |
A válaszadók véleménye szerint az MNB javaslata elsősorban az ország, illetve az egész lakosság érdekeit szolgálja, ezt a későbbi hitelfelvevők és a jelenleg is hitellel rendelkezők követik. Az „egyéb” válaszokból visszakódolva új kategóriaként jelent meg az MNB, a lakosság 6%-a szerint az MNB a saját érdekeit szem előtt tartva lépett fel, ez egyébként nagyságrendileg megegyezik azon válaszadók arányával, akik a kereskedelmi bankokat, vagy a kormányzatot emelték ki. Minden nyolcadik megkérdezett ugyanakkor ebben a kérdésben nem foglalt állást.
A lakosság 69%-a szerint az MNB kezdeményezése erősíti a jegybank hitelességét, ugyanakkor minden hetedik (13%) válaszadó ebben a tekintetben szkeptikusnak, minden ötödik (18%) pedig bizonytalannak mutatkozott. Az eddigiekhez hasonlóan ebben a kérdésben is a legfiatalabbak és a magasabb jövedelműek bizonyultak az átlagosnál elfogadóbbnak.
Újra csökkent az alapkamat - 3 éve nem volt ennyi
Értelmetlennek tartják a jegybank javaslatait
"Egyezzünk meg, de ésszel"
Simor: nincs mese, most kell szigorítani
Privátbankár