A Diplomás pályakövetés 2009-2010 elnevezésű kutatási program keretében csaknem ötezer, 2007-ben végzett hallgatót kérdeztek meg a diplomázásuk óta eltelt időszakról, egészen pontosan arról, hogy azóta hogyan alakult karrierjük, pályájuk.
A felvi.hu honlapon publikált összegzés kitér arra, hogy a munkaügyi statisztikák alapján az elmúlt években romlott a frissdiplomások foglalkoztatási helyzete, azonban a tömeges diplomás munkanélküliségről szóló rémhíreknek ellentmondani látszik, hogy a végzetteknek mindössze 1,9 százaléka nem talált munkát 2007-es diplomázása óta folyamatos munkakeresés ellenére sem.
A megkérdezett végzettek negyven százaléka már munkában állt oklevele átvételekor, több mint fele (53,5 százaléka) pedig a diploma megszerzése után keresett és talált is állást. Ez utóbbi csoport tagjai átlagosan 3,56 hónapot töltöttek munkakereséssel, ennyi tehát az az idő, ami a diplomázás és az állásszerzés között átlagosan eltelt.
A kutatás során a végzettek körében mért 135 ezer forintos nettó havi átlagkereset lényegében megfelel a KSH által nemzetgazdasági szinten regisztrált átlagos fizetésnek. A statisztikai hivatal azonban egyaránt figyelembe vette a fizikai és szellemi foglalkozásúak adatait, míg az Educatio kutatása csak a frissen végzett szellemi foglalkozásúak bérét tartalmazta. Ezt figyelembe véve a szakemberek szerint elmondható, hogy a frissdiplomások keresete ugyan még elmarad a hasonló pozícióban lévők - de nem pályakezdők - bérétől, de már jobban keresnek a fizikai dolgozóknál.
A felmérés során kiderült, hogy az elhelyezkedett diplomások munkájuk szakmai, tartalmi részével elégedettek, a fizetéssel kapcsolatban azonban már kevésbé pozitív a véleményük. Főként a pedagógiai, orvos- és egészségtudományi, természet- és társadalomtudományi szakmák végzettjei érzik kevésnek a bérüket.
Önnek mi a legfontosabb a munkahelyén? Szavazzon! |
A diplomázás utáni első munkahely megszerzésében a személyes kapcsolat szerepe meglepően erősnek bizonyult. A végzés után állást kereső frissdiplomások egyharmada ismerős ajánlása révén szerzett munkát. A munkakeresés formális útjai közül az álláshirdetés 28,4, a munkaközvetítő cég pedig 3,9 százalékuknak segített.
A felsőoktatási intézmények szerepe az első munkahely megtalálásában csekély - a friss diplomával rendelkezők körében összesen 6,9 százalékban járultak hozzá valamilyen módon (akár karrier irodák, tanári ajánlások, akár intézményi kapcsolatok révén) az első, diplomához kötött, állás megszerzéséhez.
Az adatokból az is kiderült, hogy a diplomát szerző fiatalok jelentős részének már volt valamilyen munkatapasztalata, amikor átvette oklevelét, 40 százalékuk konkrétan dolgozott is államvizsgája időszakában.
MTI