Az állampolgári jogok biztosa hivatalból indított vizsgálatot a tájékoztatási kötelezettségről, és tájékoztatást kért több nagy közszolgáltatótól, a MÁV-tól, a BKV-tól, valamint a megrendelőktől, a közlekedési, hírközlési és energiaügyi minisztertől és Budapest főpolgármesterétől. A cégek arról tájékoztatták Szabó Mátét, hogy a maguk által kialakított eljárási rend szerint tesznek eleget a tájékoztatási kötelezettségnek, a főváros vezetői pedig arról tájékoztatták, hogy az önkormányzatnak nincsen tájékoztatási kötelezettsége.
Betelt a pohár: sztrájkot hirdettek a közalkalmazottak Az év akkor is 13 hónapból áll - jön a sztrájk! |
Nem lesz 13. havi bér; a kieső összeget csak az alacsonyabb jövedelműeknél pótolná a kormány. Egyetért? Szavazzon >>
A vizsgálatban az elégséges szolgáltatással kapcsolatban az ombudsman azt állapította meg, hogy a közszolgáltatások alapvető, elemi és tömeges szükségleteket elégítenek ki, ennek kimaradása jelentős hátránnyal jár, ezért a szolgáltatást ellátó szerv kötelezettsége az igénybe vevők megfelelő, de legalább elégséges szintű kiszolgálása. Álláspontja szerint a jogszabályi rendelkezésekre vezethető vissza, hogy nem érdekük a feleknek a megállapodás, ezért a problémát rendező jogalkotást sürgetett.
Hozzátette: az állam és az önkormányzat feladata az is, hogy megfelelő jogalkotással gondoskodjon az állampolgárok kárának megtérítéséről abban az esetben, ha a közszolgáltatás az elégséges szinten nem biztosítható.
Szabó Máté jelentésében rámutat arra, hogy a jogbiztonság követelménye és a tisztességes eljáráshoz való jog is sérül, ha sztrájk esetén a közszolgáltató indokolatlanul szűk körre korlátozza helytállási, kártalanítási kötelezettségét. Mint elmondta: a bíróság csak akkor ítél meg kártérítést az állampolgároknak, ha a sztrájk jogellenességét a bíróság megállapította, erre azonban ritkán kerül sor.
Szabó Máté szerint a sztrájk bejelentését időben is meg lehetne határozni; mint mondta, most nincs meghatározva, hogy a milyen hosszúságú vita után válik jogossá a sztrájk. Ha ezt az időhatárt meghatároznák, akkor az állampolgárok jobban fel tudnának készülni a sztrájk hatásaira.
Elbocsátások: nem mindenki biztosíthatja magát
Egy betűn múlhat a magasabb fizetés
A nyugdíjasok beletörődtek, a közszolgák lázadnak
Meghátrál a kormány? Kompenzálják a 13. havi bért
Fizetés és alulfizetés: 191 ezer az átlagbér
Nyugtató a PM-től: nem repülnek a közalkalmazottak
Fizetésemelés?! Jó, ha nem rúgnak ki!
MTI