.jpg)
A Fidesz azért kérte, hogy üljön össze a Házbizottság rendkívüli ülése, mert a törvényalkotói hatáskör elvonását vélelmezték annak kapcsán, hogy a kormány olyan ügyben hozott rendeletet, amelyben korábban az Országgyűlés nem tudott dönteni.
Szili Katalin hozzátette: az MSZP ezzel összefüggésben azt kérte, hogy folytatódjanak az ötpárti tárgyalások a közigazgatási hivatalokról szóló kétharmados törvényről.
Közölte: a Házbizottság ülésén az MSZP és az SZDSZ nem támogatta, hogy a Fidesz áfacsökkentési javaslatait rendkívüli parlamenti ülés keretében tárgyalja meg a Ház, az MDF pedig még nem alakította ki álláspontját ez ügyben.
Megjegyezte, a javaslat tartalmának sem volt többségi támogatottsága a testület ülésén, a Fidesz viszont csak akkor kezdeményezte volna a rendkívüli parlamenti ülés összehívását, ha azt minden frakció támogatja.
Az MDF nem zárkózik el a rendkívüli ülés összehívásától. A párt a Fidesz javaslatáról nem alakította ki még álláspontját, mivel azt a bizottsági ülésen kapták csak meg - közölte Hock Zoltán. A frakcióvezető-helyettes hozzátette: azt indokoltnak tartják, hogy a ház mielőbb tárgyaljon az adótörvények módosításáról.
A Fidesz a Házbizottság ülésén a megegyezés lehetőségét kívánta tudakolni a többi frakciótól, hiszen abban az esetben, ha csak a Fidesz-KDNP kérné a rendkívüli ülés összehívását, akkor a beterjesztett tervezek megvitatására nem sok esély lenne - közölte reagálásában a bizottsági ülést követően Navracsics Tibor. A frakcióvezető hozzátette: a kitűzött cél érdekében a Házszabálytól való eltérés támogatása is fontos lett volna.
Mivel a Házbizottság ülésén az MSZP és az SZDSZ nem támogatta ezt a javaslatot, így "kénytelenek vagyunk a pártpolitika mezején tovább gyalogolni" - fogalmazott Navracsics Tibor. Hangsúlyozta: ha nem rendkívüli ülésen, akkor az őszi ülésszakon tárgyalják meg ezt a javaslatot, s így tolódik az élelmiszerárak emelkedésének mérséklése.
Veres-Varga vita az áfáról
A benzin jövedéki adójának mérséklését, valamint az alapvető élelmiszerek és a távhő áfakulcsának 20 százalékról öt százalékra csökkentését javasolta Varga Mihály, a Fidesz alelnöke, egyben az Országgyűlés költségvetési, pénzügyi és számvevőszéki bizottságának elnöke a testület szerdai ülésén. Kezdeményezése Veres János pénzügyminiszter szerint szakmailag megalapozatlan, politikai indíttatású.
Varga Mihály most nem számszerűsítette azt a költségvetési összeget (korábban néhány tízmilliárd forintról beszélt), amelyet a kormány bevételi többletként könyvel el az üzemanyagok és az élelmiszerek áremelkedése, illetve az ebből származó többlet áfabevétel nyomán.
Veres János pénzügyminiszter szerint az első négy hónapban 6 milliárd forint költségvetési többletbevétel keletkezett az élelmiszerek, és 2 milliárd az üzemanyagok áfa-többletéből. Ugyanakkor a Fidesz javaslatának törvénybe iktatása esetén összesen 322 milliárd forint esne ki a költségvetésből, amiből az élelmiszer-áfa 261 milliárdot, a távhő-áfa 28 milliárdot, a kiesett jövedéki adó 33 milliárdot jelent.
Szijjártó Péter, a Fidesz képviselője 20-30 milliárd forintra tette a költségvetés idei áfa többletbevételét, ezért úgy vélte, hogy ha október 1-jétől alacsonyabb áfakulcsok lépnek érvénybe, akkor a benzin jövedéki adóján 9 milliárd forintot, a távhő áfája nyomán 15 milliárd forintot takaríthat meg a lakosság. A Fidesz képviselője szerint az alacsonyabb élelmiszer áfakulcs október-december között 30 milliárddal kisebb költségvetési bevétellel járna, ugyanakkor a gazdaság fehéredése és a többletfogyasztás kompenzálná a kieső bevételt.
Orbán már holnap megegyezne
Csökkentett áfakulcsok: bővítik a kört
MDF: elfogyott a semmittevő kormány energiája
Gyurcsány szerint Orbán áruló
A Fidesz továbbra is az áfacsökkentésre esküszik
MTI