Az index legmagasabb értéke 2007-ben 30.118 pont volt, ami egyúttal a BUX történelmi rekordját is jelenti. A csúcson július 23-án járt az index, míg az éves mélypontot jelentő 22.522 pontos értéken március 7-én állt.
A vezető papírok közül csak a Mol tudott érdemi erősödést felmutatni 2007-ben, az olajtársaság részvénye 13,4 százalékkal erősödött, 24.495 forinton zárta az évet. Az OTP 8.790 forintos záróára mindössze 40 forinttal, 0,46 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbinál, pedig az év közepén a 11 ezer forintot is megközelítette a bankpapír árfolyama.
- Tőzsdei évzáró: a legutolsó árfolyamok - Legfrissebb devizaárfolyamok |
A blue-chip papírok teljesítményét 2007-ben is jelentősen felülmúlta a kis és közepes kapitalizációjú részvények hozama, hasonlóan a 2006-os évhez. A kisebb papírok árfolyamváltozását mérő BUMIX index egy év alatt 28,1 százalékkal, 711 ponttal emelkedett, 3.243,75 ponton zárta a 2007-es évet.
A BÉT-en jelenleg 40 vállalat részvényeit jegyzik, a piac koncentrációja azonban rendkívül magas. a Mol és az OTP egyenként a forgalom 40-40 százalékát teszi ki, az öt legnagyobb forgalmú papír pedig a teljes részvénypiaci adásvétel 94 százalékát adja.
A mintegy 8.200 milliárd forintos részvénypiaci kapitalizációból a Mol 33 százalékkal, az OTP 29 százalékkal részesedik, őket követi a Magyar Telekom 12 százalékkal és a Richter 9 százalékkal. |
Forgalom szempontjából az év legaktívabb hónapja a június, a július és az augusztus volt. Extra forgalomnövekedést jelentett az osztrák OMV akvizíciós törekvése a Mol részvények vásárlásán keresztül, illetve az olajcég saját részvény tranzakciói is a kötésszám növekedését okozták.
2007-ben három új társaság, az energetikai szolgáltatásokat végző RFV Nyrt., az ingatlanfejlesztő Orco Property és az autókereskedő AAA Auto Group papírjait vezették be a tőzsdére. A kivezetések száma ezúttal is több volt, négy társaság, a BorsodChem, az Inter-Európa Bank, a Graphisoft és az Agrimill-Agrimpex távozott a tőzsdéről.
2008-ban legalább három új vállalat, az EETEK Holding, az Externet és a Pannunion Csomagolóanyag Zrt. jelenhet meg a Budapesti Értéktőzsdén. Az AAA Auto Group mellett ez a három cég nyert pénzügyi támogatást a gazdasági tárca 2007. évi, összesen 100 millió forintos, tőzsdei bevezetést segítő pályázati keretéből.
A BÉT is szilveszterezni ment
A helyi multik csatája hajtotta a tőzsdét (hanganyag)
Jól ment a tőzsde szekere, bár minden ellene szólt
MTI