1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az EU gazdasági, illetve pénzügyminisztereinek brüsszeli tanácskozásán az volt a széles körben osztott vélemény, hogy az egyes országoknak a fogyasztás csökkentése felé mutató intézkedésekkel kell reagálniuk az olajár növekedésére - mondta magyar újságíróknak a tanácskozás után Veres János pénzügyminiszter.

"Elhibázott és helytelen lépés lenne, ha az európai országok adócsökkentésekkel reagálnának az olajár-növekedésre, mert ebben az esetben az európai országok részéről az árakban megnyilvánuló fogyasztási korlát sem érvényesülne a továbbiakban, és az EU-ban megtermelt jövedelem nagyobb része menne át az olajkitermelő országokba" - érvelt Veres.

Mint mondta, a vitát összegző francia gazdasági miniszter is megállapította, hogy az adócsökkentési elgondolásokat illetően "ezúttal inkább nemeket hallott".

Nicolas Sarkozy francia elnök a közelmúltban áfacsökkentést javasolt az olajár bizonyos szintje fölött, de ez a francia elképzelés a mostani pénzügyminiszteri tanácskozáson sem kapott támogatást - derült ki Veres szavaiból.

A tanácskozás résztvevői olyan adatokkal ismerkedhettek meg, hogy a robbanásszerű árnövekedés nyomán előállt  140 dolláros olajár mintegy 0,4 százalékponttal veti vissza az unióban a gazdasági növekedést, valamint másfél százalékpontos inflációs többletet okoz. Az EU-országok GDP-jük több mint 3 százalékát költik olajimportra.

Az EU-ban 2000 és 2010 között nincs kimutatható keresletnövekedés az olaj iránt, míg a fejlődő világban a kereslet növekedési aránya az egyharmadot is eléri. Az unió most úgy látja, hogy az olaj árának növekedése mögött nem annyira a spekuláció, hanem inkább a fejlődő országok olajkeresletének bővülése húzódik meg.

A keddi miniszteri tanácsüléssel kapcsolatban Veres János kitért arra is, hogy az EU soros francia elnöksége előterjesztette munkaprogramját, és ebből kiderül, hogy napirenden van az európai szintű pénzpiaci felügyelet megteremtését célzó korábbi magyar javaslat is. A pénzügyminiszter szerint az ez irányú gondolkodás most erősödni látszik.

Az EU is hetente jelent az olajról
Újabb csúcsokat ostromol az olaj
Sürgeti a nagyhatalmakat a Világbank
Az első jel, hogy kevesebbet autózunk

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG