
Mivel Magyarországon is sokan foglalkoznak biotermékek termesztésével, a szabályozás másfél éves vitájában a magyar küldöttség is számos javaslatot tett, elsősorban olyanokat, amelyek azonos versenyfeltételeket és megbízhatóságot biztosítanak.
A géntechnológiával módosított szervezetekre továbbra is tiltás vonatkozik. Az engedélyezett módosított gének véletlen előfordulásának 0,9 százalékos felső határa az biotermékekre is vonatkozik. |
A termékek termesztési helyét a fogyasztók tájékoztatása érdekében szintén fel kell tüntetni - mint Gráf József korábban jelezte, ez a magyar álláspontnak is fontos része volt.
Mariann Fischer Boel mezőgazdasági és vidékfejlesztési biztos kiválónak nevezte a megállapodást, amely szerinte "Európa-szerte segít a fogyasztóknak, hogy könnyen felismerjék az biotermékeket, és biztonságot teremt a számukra, hogy biztosan tudják, mire adják ki pénzüket". Hozzátette, hogy a bioélelmiszerek sikeres és egyre növekvő piacot képeznek, és az új szabályok keretet teremthetnek a további fejlődéshez.
Uniós adatok szerint tavalyelőtt a 25 tagállamú Európai Unióban mintegy 6 millió hektáron már zajlott vagy kialakulófélben volt a biogazdálkodás. Ez több mint 2 százalékos növekedést jelent 2004-hez képest. Ugyanebben az időszakban több mint 6 százalékkal nőtt a biotermelők száma. |
Előírja a rendelet az unión kívüli országok számára, hogy az EU termelőire vonatkozó szabályokkal azonos vagy azoknak megfelelő feltételek szerint exportáljanak az unió piacára, emellett kötelezővé teszi a termék termelési helyének feltűntetését az EU-címkét viselő importtermékek esetében is.
Hiába tarolnak a hipermarketek - nem megy a bio
Egyre többen keresik a bioélelmiszereket