Az Országos Érdekegyeztető Tanács szeptember 18-i plenáris ülésén a munkavállalói oldal bruttó 80.000 forintos minimálbérre tett javaslatot, amelyet a munkaadók - figyelembe véve a gazdasági helyzetet - irreálisnak tartanak.
Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője szerint sem reális a munkavállalók 80.000 forintos minimálbér-javaslata a jelenlegi gazdasági helyzetben. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fontos a minimálbér reálértékének megőrzése, így egy infláció mértékével történő emelés indokolt és szükséges. A 2010-re prognosztizált 4,1 százalékos infláció mellett így 74.500 forint körüli minimálbér lehetséges jövőre.
A szakember kiemelte: a reálérték megőrzése mellett az is fontos, hogy a minimálbér ne szakadjon el az átlagkeresettől. Európában általában az átlagkeresetek 60 százaléka a minimálbér, míg Magyarországon évről évre 40 százalék alatt van ez az arány - mondta a kutatásvezető.
GDP: a feldolgozó iparunk vérzett el először |
Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki vezető kutatója úgy vélekedik, hogy a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben egyáltalán nem, még az infláció mértékével sem szükséges emelni a minimálbért. Hangsúlyozta, hogy a munkahelyek megtartását kell prioritásként kezelni, és a szolidaritás elve alapján azokat a munkavállalókat segíteni, akiknek igazán szüksége van rá.
Októbertől egyszerűbb lesz az életünk? |
A szakember elmondta, hogy a válság különösen súlyosan érintette az alacsony bérrel vagy minimálbérrel - legtöbbször fizikai dolgozókat - foglalkoztató cégeket, így nem teljesen megalapozott az az érvelés, hogy a munkaadóknak a járulékcsökkenés miatt lenne forrása a minimálbér emelésére.
Az Országos Érdekegyeztető Tanács plenáris ülésén a kormány és a szociális partnerek képviselői csütörtökön folytatják a bérekről szóló vitát.
A politikusok jól, a menedzserek rosszul keresnek
PM: 79,2 százalékos államadósság lesz jövőre
Parragh: ne emeljék a minimálbért!
Megváltozott: egyre kevesebb a pénz a munkapiacra
Jövőre már növekedhet Magyarország
MTI, Privátbankár