Nem szabályos az Electro World jótállása?
A Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) közérdekű keresetet indított a héten az Electro World Magyarország Kft. ellen a jótállási idővel kapcsolatos - álláspontjuk szerint - jogszabálysértő gyakorlat miatt - közölte a szövetség csütörtökön. A FEOSZ közleménye szerint az Electro World Magyarország Kft. áruházaiban tavaly decemberben árultak olyan párásító készüléket, amelyre a gyártó 3 év jótállást vállalt, ezzel szemben a jótállási jegyen csak 12 hónap jótállás szerepel. Amikor ezt a fogyasztó szóvá tette, a válasz mindössze annyi volt: "A termék dobozán magyarul nem lett feltüntetve jótállási idő és Magyarországon a kötelező jótállási idő egy év."
A FEOSZ tájékoztatta az Electro World Magyarország Kft-t, hogy véleménye szerint jogszabálysértő gyakorlatot folytat, illetve kérte a céget, nyilatkozzon, hogy a jövőben is fent kívánja-e ezt tartani. Másfél hónap óta nem érkezett válasz, ezért a FEOSZ közérdekű keresetet nyújtott be.
Az egyes tartós fogyasztási cikkekre vonatkozó kötelező jótállásról szóló kormányrendelet értelmében a jótállás időtartama 1 év, amely a termék átadásával, vagy ha az üzembe helyezést a forgalmazó vagy annak megbízottja végzi, az üzembe helyezés napjával kezdődik. Azonban, ha a gyártó a fogyasztási cikkre a rendeletben foglaltaknál kedvezőbb jótállási feltételeket vállal, a jótállás alapján a forgalmazót megillető jogok a fogyasztói szerződés teljesítésének időpontjában átszállnak a fogyasztóra. A jogszabályban nem szerepel semmilyen feltétel, hogy mikor ruházhatja át a forgalmazó, így az sem, hogy csak akkor, ha magyar nyelven is szerepel ez a tájékoztatás.
Ezek alapján a FEOSZ kérte a bíróságtól, hogy kötelezze az Electro World Magyarország Kft.-t arra, hogy valamennyi terméke vonatkozásában ruházza át a fogyasztók számára a gyártók által vállalt kedvezőbb jótállási feltételeket, és erről minden esetben állítson ki szabályos jótállási jegyet.
Tízzel húszra nőne az Electro World
Hány év is tulajdonképpen a jótállási idő?
MTI