.jpg)
Lamperth Mónika szociális és munkaügyi miniszter a sajtótájékoztatón elmondta: a 2002 és 2007 közötti hosszabb időszakot vizsgálva nemzetgazdasági szinten 47 ezerrel bővült a foglalkoztatottak létszáma. Ez úgy valósult meg, hogy a közszférában körülbelül 47 ezerrel csökkent a közszféra foglalkoztatottainak száma, míg a versenyszférában 94 ezerrel bővült.
A miniszter elmondta: az idén számításaik szerint várhatóan a versenyszférában 3-5 ezerrel bővül a foglalkoztatás, a közszférában viszont nem csökken. Így a foglalkoztatási ráta az idén elérheti az 57 százalékot, ez tulajdonképpen Magyarország vállalása is a felülvizsgált nemzeti lisszaboni akcióprogramban.
A sajtótájékoztatóra kiadott ismertetőben szerepel, hogy a minisztérium középtávú előrejelzése szerint a következő három évben a foglalkoztatottak létszáma 55 ezerrel bővülhet. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv programjainak eredményeként a versenyszférában 2015-ig a foglalkoztatottság 4 százalékos javulása feltételezhető.
A miniszter szólt arról, hogy a foglalkoztatottság javításához többek között a gazdasági növekedés terén kellene eredményeket elérni. Csökkenteni kellene a területi különbségeket is a foglalkoztatottságban, ehhez további intézkedések szükségesek. Magyarországon még mindig igen magas a gazdaságilag inaktívak aránya, segíteni kellene az inaktív személyeket abban, hogy aktívan keressenek munkát, illetve munkát vállaljanak. Ebben érdekeltségük javítása is szükséges.
Nagyok még az eltérések képzettségben és területi szinten egyaránt a munkaerő-kereslet és -kínálat között. A tárca ezen a téren is eredményeket kíván elérni. A munkáltatók jelentős része nem talál számára szükséges munkaerőt, ez versenyhelyzetét is rontja. Az állami foglalkoztatási szolgálatnak igen sok szabad munkahelyet jelentenek be a munkáltatók, javítani lehetne a közvetítés hatékonyságát is.
A miniszter szólt arról, hogy a jövőben nagyobb ösztönzést kívánnak adni a nem tipikus alkalmazási formáknak, így például a részmunkaidős, vagy a távmunkában történő foglalkoztatásnak. A 33 leghátrányosabb kistérség felzárkóztatásához külön program indul, ennek fontos része a foglalkoztathatóság és a foglalkoztatás javítása. További feladatokat ad, hogy a képzés, szakképzés egyre jobban megfeleljen a gazdaság igényeinek.
A sajtótájékoztatón Parragh László szólt arról is, hogy a minisztériummal közösen végzett felmérés szerint az idei évre vonatkozóan jóval kevesebb cég jelzett létszámleépítést a múlt évhez képest. A múlt évre a megkérdezett gazdálkodók 15 százaléka nyilatkozott úgy, hogy leépítést tervez, az idei évre viszont 9 százalékuk. Ugyanakkor a létszámbővítést tervezők 26 százalékos aránya csak 24 százalékra csökkent. A többi cég nem tervez létszámleépítést vagy bővítést.
Munkaügyi perek: még nagyobb a munkavállaló hátránya
Változik a világ, változik a munka is (hanganyag)
Sokan kivonulnak a munkaerőpiacról: nem látják értelmét (hanganyag)
Munkaidő és reggeli: nem szokványos elemzés a KSH-tól (hanganyag)
MTI