A forráshiány, az adósságállomány kezelése jelen helyzetben állami beavatkozás nélkül nem látszik kezelhetőnek, erről fognak tárgyalni Orbán Viktor miniszterelnökkel jövő héten. Nem csak készpénz nyújtásáról, hanem bizonyos feladatok átvállalásáról is szó lehet - közölte szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján a főpolgármester, aki a város pénzügyi helyzetéről szólva azt mondta: rendkívül aggasztó a helyzet, a napi működés még nincs veszélyben, de a 2011-es költségvetés igen.
Arról, hogy az ÁSZ mikor kezdi a vizsgálatot, a főpolgármester nem nyilatkozott, és nem kívánt pontos számokat közölni a város pénzügyi helyzetével kapcsolatban sem. Hozzátette ugyanakkor, hogy ha állami segítségre szorul a főváros, akkor négy éven keresztül ennek figyelembevételével kell dolgozni.
Mint mondta, a legnagyobb "félelmük" a BKV, amelynek belső eladósodottsága meghaladja a korábban becsült 400 milliárd forintot. Közlése szerint Orbán Viktorral arról is fognak tárgyalni, hogy a BKV-t a MÁV-val, illetve a Volánbusszal együtt a főváros és az állam közösen működtetné. Kitért arra, hogy felvetődött a létszámszűkítés is, és felülvizsgálják, miért dolgozik a BKV-nál ugyanannyi irodista, mint buszsofőr.
A 4-es metró beruházását külön vizsgálják és - mint azt Tarlós István hangsúlyozta - nem akarják leállítani a beruházást. Kérdésesnek nevezte azonban, hogy azt be tudják-e fejezni, mert ma még nem ismert, hogy ehhez elegendő forrással rendelkezik-e a főváros.
Tarlós István kérdésre válaszolva elmondta: kedden megállapodtak Atkári Jánossal majdani szerepéről. A korábbi főpolgármester-helyettes pénzügyi szaktanácsadó lesz, nem lesz az apparátus része és semmilyen politikai vagy döntéshozó szerepe nem lesz. "Nem politikai filozófiákat fog megfogalmazni, hanem a városi pénzügyi helyzetet segít kordában tartani" - közölte a főpolgármester.
Tarlós István megnevezte helyetteseit is. A főpolgármester városüzemeltetésért felelős helyettese György István lesz, az oktatásért és a kulturális ügyekért Csomós Miklós, a pénzügyekért Bagdy Gábor, az egészségügyért és a szociális ügyekért pedig Pesti Imre felel majd.
Mint a főpolgármester közölte: az eddiginél kevesebb, nyolc bizottság működik majd, ezeknek a korábbi kilenc-tizenegy helyett hét tagjuk lesz, a bizottságok felét pedig ellenzéki elnök vezeti majd. Az ellenzéknek komoly pozíciókat ajánlanak - fogalmazott a politikus, hozzátéve: a Fidesz-KDNP négy elnököt és öt alelnököt, az MSZP két elnököt és öt alelnököt, az LMP és a Jobbik pedig egy-egy elnököt és három-három alelnököt jelölhet a bizottságokba.
A főpolgármester tájékoztatása szerint a bizottságok közül a gazdasági, az oktatási és az egészségügyi kérdésekkel foglalkozó testületeket a Fidesz vezeti majd, míg a pénzügyekért és a városfejlesztésért felelőseket az MSZP.
Az ellenőrzésben is az ellenzéké lesz a vezető szerep - ígérte Tarlós István.
Öt-hat tanácsnok segíti majd a Fővárosi Önkormányzat munkáját, közülük ketten szocialisták lesznek - közölte a főpolgármester, hozzátéve: a tanácsnokok komoly feladatokat kapnak majd, teljesítményarányos díjazásban részesülnek, és közvetlenül neki tartoznak felelősséggel.
A cégeknél megszüntetik az igazgatótanácsokat, kivéve a vegyes, tehát részben külföldi tulajdonú társaságokat, a BKV-t, a Budapesti Városüzemeltetési Központot (BVK) és a Budapesti Közlekedési Központot (BKK) - folytatta, hozzáfűzve: azonban a szocialisták helyet kapnak a BVK, az LMP BKK, a Jobbik pedig a BKV igazgatótanácsában.
MTI