A nyolc országot érintő ingatlanfinanszírozási bizalmi indexet Lengyelország és Csehország vezeti, harmadik helyen áll Szlovákia, és csak azt követi negyedik helyen Magyarország. A sor végén Románia áll. A vizsgálat a régióban ingatlanfinanszírozással foglalkozó 50 bank válaszai alapján készült. Amíg a válság előtt a beruházók az egész régiót egységként kezelték, addig napjainkban külön-külön vizsgálják az egyes országok gazdaságait - mondta Andrea Sartori, a KPMG régiós ingatlan, szabadidő és turisztikai tanácsadási részlegének a vezetője.
A bankok jelenleg inkább a meglévő ingatlanhitelek átstrukturálásával foglalkoznak, mint új hitelezéssel. A hitelek átstrukturálása fontosabb számukra, mint hogy csődbe juttassák a hitelfelvevőket - jegyezte meg a részlegvezető. A vizsgált országok közül Romániában és Bulgáriában a legmagasabb a problémás hitelek aránya; Magyarországon az állomány mintegy kétharmada problémamentes, a hitelek 12 százalékával azonban komoly gondok vannak.
A KPMG felmérése szerint ahol nagyobb a saját devizában folyósított hitelek aránya, ott jellemzően alacsonyabb a problémás hitelek rátája; a kapcsolat azonban felfedezhető a gazdasági-pénzügyi fejlettség szintje és a problémás hitelek aránya között is. Ahol ugyanis jellemzően fejlettebb a pénzügyi szabályozási rendszer, kevesebb a bedőlt hitel.
A hazai ingatlanpiaccal kapcsolatban a kerekasztal-beszélgetésen résztvevő magyar szakértők elmondták: az irodapiac kilátásai renkívül sötétek, a kereslet csökken, jelentős túlkínálat jellemzi a piacot. Ingatlanfejlesztési lehetőségek főleg a kisebb városokban kínálkoznak.
A hitelezésnél Magyarországon, Csehországban és Bulgáriában a kiskereskedelmi ingatlanok finanszírozását helyezik előtérbe a bankok. Lengyelországban és Romániában inkább irodákat finanszíroznak, míg a balti államokban, továbbá Szlovákiában és Horvátországban a szállodaépítést részesítik előnyben - derült ki a felmérésből.
Privátbankár