.jpg)
A forint nem reagált a reggel közzétett, az első becslést lefelé módosító első negyedévi GDP adatra, a külkereskedelmi mérleg adatait pedig egyébként is óvatosan kezelik a vámstatisztika megbízhatatlansága miatt - mondták kereskedők.
A magyar valuta gyengülését szinte kizárólag a nemzetközi piaci hatások idézték elő szakértők szerint, nagy intézményi befektetők a kockázatosabb piacok devizáiban, illetve értékpapírjaiban való befektetéseiket kevésbé kockázatosra cserélték. Londoni bankházak erőteljes forinteladásai nyomán az eurót 254,20-255,80 forint között jegyezték, s bár a forint a nap végén visszatért nyitáskori árfolyamára, ez a szint is a március első napjaiban jegyzett gyengébb árfolyamokat idézi.
A feltörekvő piaci devizákra kedvezőtlenül hat, hogy a fejlettebb régiókban emelkedik a kamat, illetve megállni látszik az amerikai kamatcsökkentési folyamat. A kilátásokat tovább rontja, hogy a szerdai 25 bázispontos euróövezeti kamatemelés után a hónap közepén a svájci központi bank is várhatóan szigorít. A forint sem tudja kivonni magát a negatív hatások alól: a zsugorodó kamatfelár már nem elég vonzó a befektetők számára. Emiatt a piacon nem tartják kizártnak, hogy elmarad a már szinte biztosra vett magyar alapkamat-csökkentés a Magyar Nemzeti Bank monetáris tanácsa június 25-iki ülésén.
A dollárral délután 190,10/20 forinton kereskedtek, míg délben 191,00 forint fölött is állt a kurzus. Csütörtökön délután 187,95/188,05-ön kereskedtek az amerikai valutával.
Kereskedők elmondták, hogy a piacokon indikátornak tekintett tízéves amerikai államkötvény hozama délig 5,23 százalékra ugrott, ami többéves rekord. Délután 5,10 százalékra módosult az amerikai kötvény hozama, s ezt a mozgást követték a magyar állampapír hozamok is.
Amerikai kamatcsökkentés? Ugyan már!
Oxigénhiány a tőzsdén - már brummog a medve
260-ra hajt a forint
Mi van veled, BUX?
MTI