A magyar állam a rendelkezésére álló IMF-EU-Világbank hitelkeretből 2009 júliusa óta nem kezdeményezett lehívást, a piaci alapú finanszírozás megoldott, és az ország a következő időszakban is a piaci források igénybevételével számol - szögezi le a tárca a közleményben.
A minisztérium megerősíti, hogy a keddi közlésében szereplő, az IMF-fel ősszel várható tárgyalások kizárólag az IMF Alapokmánya szerinti szokásos, minden országgal megtörténő gazdaságpolitikai konzultáció keretében történnek majd.
A magyar kormány továbbra is következetesen tartja magát a 2010. évre tervezett 3,8 százalékos GDP arányos költségvetési hiánycélhoz - teszik hozzá.
Az NGM kedden este közölte, hogy ősszel folytatódhatnak a gazdaságpolitikai tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval (EU). A minisztérium a Bloomberg hírügynökség kérdéseire adott válaszában - amelyet az MTI-nek is megerősített - nem részletezte a tárgyalások folytatódásának körülményeit, csupán arra emlékeztetett, hogy júliusban nem megszakadtak a tárgyalások, hanem lezárult egy tárgyalási forduló.
Ugyancsak kedden este az IMF washingtoni szóvivője közölte: a Nemzetközi Valutaalap továbbra is elkötelezett, hogy áthidalják a magyar hatóságokkal még meglévő nézeteltéréseket.
A Nemzetközi Valutaalap és az Európai Bizottság küldöttsége legutóbb július első felében járt Magyarországon a 2008 novemberében kötött 20 milliárd euró összegű hitelmegállapodás sorrendben ötödik felülvizsgálata céljából. A két hétig tartó tárgyalások megállapodás nélkül értek véget július 17-én, a nemzetközi szervezetek elhalasztották a felülvizsgálat lezárását.
A tárgyalásokat követő nyilatkozatok szerint több ponton maradtak nyitott kérdések a felek között, elsősorban a költségvetést illetően, azon belül is a tervezett költségvetési intézkedések fenntarthatósága körül és a jövő évi költségvetési hiány mértékével kapcsolatban. Ezen kívül a nemzetközi szervezetek kifogásolták a bankadó bevezetését, továbbá Simor András jegybankelnök fizetésének csökkentését is.
A júliusi tárgyalásokon nem volt szó Magyarországgal kötendő esetleges újabb - 2011-re, 2012-re szóló - hitelmegállapodásról. Amennyiben a júniusi tárgyalási forduló megállapodással zárult volna, akkor a magyar kormány a már korábban felvett közel 14 milliárd euró összegű IMF-EU hitel mellett további 1,4 milliárd eurót hívhatott volna le. A magyar államnak jelenleg 3,7 milliárd euró összegű devizabetétje van a Magyar Nemzeti Banknál, tehát ennyit használhat fel a következő években lejáró devizaadósság törlesztésére.
MTI