Miközben az oktatáshoz és az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés terén a két nemnek már a gazdag és a szegény országokban is közel egyenlőek az esélyei, a munkához jutás és a jövedelmi viszonyok terén a nők hátrányban vannak, és kevesebben kerülnek közülük hatalmi döntésekkel járó álláshoz - állapítja meg a nemzetközi agytröszt 130 országot vizsgáló tanulmánya alapján.
Az összes tényezőt egybevetve Norvégia, Finnország és Svédország jár az élen a nemek közti egyenlőséget tekintve, a rangsor végén Szaúd-Arábia, Csád és Jemen áll. Magyarország a 60. helyen szerepel a 130-as listán. Magyarországot megelőzi például Ausztria (29.), Horvátország (46.) és Lengyelország (49.), míg nála rosszabb helyezést ért el többek között Ukrajna (62.) Szlovákia (64.) Olaszország (67.) és Csehország (69.). Az Egyesült Államok a 27. helyre került.
"Tekintettel arra, hogy az oktatásban és az egészségügyben már majdnem teljes az esélyegyenlőség, ezért a tehetség elvesztegetése, ha gazdasági és politikai téren nem zárkóznak fel a nők a férfiakhoz" - vélekedett Szaadia Zahidi, a Világgazdasági Fórum munkatársa. Rámutatott: a jelentésben alkalmazott értékelési rendszer nem tesz különbséget jó és rossz színvonalú oktatási rendszer között, csak azt méri, hogy mennyire kiegyensúlyozott a két nem hozzáférése a lehetőségekhez.
Társadalmi felelősség: mire figyeljenek a cégek?
Felhozzák a nőket a férfiak szintjére
MTI