Nincs "bér oldali inflációs nyomás" a gazdaságban
A külön juttatásoktól megtisztított decemberi béremelkedés a versenyszférában változatlanul 3 százalék volt, a bónuszokat viszont januárban fizették ki - mondták a KSH pénteken nyilvánosságra hozott kereseti adatait kommentálva az MTI által megkérdezett elemzők.
A munkaadók a bér jellegű kifizetések egy részét áttolták decemberről januárra, a kedvezőbb idei adó-szabályok miatt - mondta Árokszállási Zoltán az Erste Bank elemzője. Emiatt viszont a januári bérek kissé magasabbak lesznek - tette hozzá.
Különösen a bónusz jellegű kifizetésekre igaz a januárra halasztás, hiszen a KSH adatai szerint, a prémium, jutalom és egyhavi külön juttatások nélkül számolt bruttó átlagkereset növekedés a versenyszférában decemberben 3 százalék volt, és ez megegyezett a novemberivel. A költségvetési szektorban ugyan ez az adat 0,4 százalékos növekedést mutat decemberben, ami csak 0,1 százalékponttal kisebb a novemberinél, tehát szintén változatlannak mondható.
Ugyancsak a bónuszok januárra történt áttolását látja az adatok mögött Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője is, megtoldva azzal, hogy ez már látszott a novemberi adatokból is. A januári kifizetéssel ugyanis több 10 ezer, vagy éppen több 100 ezer forintot lehetett megtakarítani a kisebb adó miatt. A külön juttatások nélküli 3 százalékos béremelés a versenyszférában nem fog változni januárban sem - tette hozzá az elemző.
Az idei kilátásokról Suppan Gergely megállapította, hogy az alacsonyabb jövedelműeknél a bruttó béremelkedés eléri majd az OÉT-ben kialkudott 4-6 százalékot, míg a magasabb jövedelműeknél nem lesz több 2 százaléknál. Az szja-változás miatt viszont a nettó bérek ennél jobban emelkednek. Az elemző megítélése szerint jelenleg nincs "bér oldali inflációs nyomás" a gazdaságban.
MTI