Az európai kereskedelmi ingatlanpiac befektetési forgalma 2010 második negyedévében 23,5 milliárd euróra nőtt, ami 15 százalékos bővülést jelent az előző negyedévhez képest – derül ki a CB Richard Ellis (CBRE) legfrissebb kutatási adataiból. A befektetési forgalom az állami adósságállományok válsága és az európai kormányok megszorító intézkedései ellenére is emelkedett a kontinens ingatlanpiacán. 2010 első félévében Közép- és Kelet-Európában a kereskedelmi ingatlanpiaci befektetések elérték az 1,7 milliárd eurót, ami 190 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbi szinthez képest.
A befektetők továbbra is túlnyomórészt a legjobb, felső kategóriás eszközökre koncentrálnak, így a legnagyobb, de leginkább likvid piacokat részesítették előnyben. Az ingatlanbefektetők aggódnak a 2010 második negyedévében egyre növekvő államadósság miatt, így a minőség iránti elkötelezettségük is fokozódott. 2010 második negyedévében az európai befektetési kedv ismét az Egyesült Királyságban, Németországban és Franciaországban koncentrálódott, amelyek együttesen a teljes európai befektetések 62 százalékát adták. A befektetések Franciaországban nőttek leginkább: itt a bővülés egyik negyedévről a másikra 46 százalékos, míg az Egyesült Királyságban 24 százalékos volt.
A vizsgált 27 európai ország közül néhány kisebb államban, Ausztriában, Írországban és Csehországban jelentős negyedéves bővülés volt tapasztalható, habár a növekedés nagyon alacsony bázisról történt. Lengyelország és a skandináv régió (főleg Svédország) lassan szintén az erős befektetői érdeklődés középpontjába kerül.
Közép- és Kelet-Európában 2010 első félévében a német nyílt végű alapok 300 millió eurót fektettek be, ami eddig a régiós aktivitás 17 százalékát jelentette. A német alapok érdeklődése mellett néhány piaci szereplő szintén felélénkülni látszik: a CA Immo, Ausztria egyik legnagyobb tőzsdén jegyzett ingatlancége az Europolis portfoliójának megvásárlásáról számolt be. A régiót átívelő portfólió értéke 1,5 milliárd euró; az ügylet várhatóan 2011 elején zárul le.
A nyugat-európai trendet követve az elmúlt hónapokban megfigyelhető, hogy a hozamokra a közép- és kelet-európai régióban is lefelé irányuló nyomás nehezedik. Néhány piacon az első osztályú bevásárlóközpontok hozama már 2010 első negyedévében is csökkent a régió kiskereskedelmi befektetési eszközei iránti növekvő befektetői bizalomnak köszönhetően. 2010 második felében az irodapiaci hozamokra is jellemző volt a csökkenés. A hozamkülönbség azonban továbbra is fennáll: az első osztályú iroda és bevásárlóközpontok hozamai egy szinten vannak, míg a hasonló értékelésű ipari ingatlanok hozamai 150-200 bázisponttal (1,5-2 százalékponttal) magasabban állnak. Földrajzilag 2010 első félévében a befektetési aktivitás Lengyelországban, Csehországban és Oroszországban koncentrálódott, habár – szemben Nyugat-Európával – főleg a másodlagos piacokon.
Úgy tűnik, a közép-európai régió piacai a válság legrosszabb részét már maguk mögött tudhatják: itt az első osztályú ingatlanok hozamai pozitív hatással vannak a tőkeértékre. Az ingatlanok értéke még nagyobbat nőtt Kelet-Európa nagyvárosaiban 2010 második negyedévében az előző negyedévhez képest, miután a hozamok csökkenése együtt járt a bérleti díjak növekedésével. Délkelet-Európa városaiban az elmúlt negyedévben az első osztályú ingatlanok bérleti díjai azonban estek, hozamai pedig változatlanok maradtak, ami az ingatlanok értékének csökkenéséhez vezetett.
„A befektetői aktivitás 32 százalékos emelkedése pozitív jel Közép- és Kelet-Európában. A befektetők hangulata javul és figyelmük nő a régió iránt, és ez az év további részében is várhatóan kitart" − kommentálta a jelentést Tim O’Sullivan, a CB Richard Ellis magyarországi irodájának ingatlanbefektetési vezetője.
Privátbankár