Nőtt az érdeklődés a békéltető testületek iránt
Ez a szám 2006-ban 3.542, 2005-ben 2.496, 2004-ben pedig 1.806 volt. Kispál Edit a FEOSZ szóvivője elmondta, hogy a békéltető testületek egyfajta alternatív vitarendezési fórumok, ahol a fogyasztó és a gazdálkodó szervezet gyors - legfeljebb 90 napos - eljárásban rendezheti vitás fogyasztóvédelmi ügyét.
A békéltető testületek - amennyiben a fogyasztónak adnak igazat - ajánlása nem kötelezi semmire a gazdálkodó szervezetet, csak abban az esetben, ha a szervezet az eljárás kezdete előtt így nyilatkozik - magyarázta Kispál Edit.
Hozzátette, hogy az eljárások mintegy 3 százalékában nyilatkoznak a gazdálkodó szervezetek arról, hogy a békéltető testület ajánlását elfogadják. A FEOSZ közlése szerint, az ügyek mintegy 30 százaléka zárul kölcsönös megegyezéssel és 30 százalékban utasítják el a fogyasztó panaszát.
A békéltető testületi eljárás ingyenesen igénybe vehető, az a fogyasztóvédelmi törvény értelmében állami támogatással működik. Kispál Edit elmondta, hogy a testület 3 tagja 5.000 forintot kap fejenként egy ügy után.
A legtöbb panasz a hibás teljesítéssel kapcsolatos, gyakoriak a lábbelikkel, bútorokkal szemben felmerülő minőségi kifogások - áll a közleményben.
Ezt követik az építőiparral kapcsolatos panaszok, amelyek jelentős részét az új vagy használt lakásokkal kapcsolatos esetek teszik ki (minőségi kifogások, késedelmes teljesítés). A FEOSZ fogyasztóvédelmi hatóság szervezeteivel kötött együttműködési megállapodások értelmében két éve teszi közzé honlapján (www.feosz.hu) azokat a békéltető testületi ajánlásokat, ahol a gazdálkodó szervezetek nem tettek eleget a határozatban foglaltaknak.
Túlfűtött válások: felülről jöhet a döntés
Keményebb bírságra számíthatnak a visszaesők
Fekete pénzek segítenek a hiteltörlesztésben
MTI