Nukleáris pánik: meddig bírná a világ atomenergia nélkül?
Németország nettó áramimportőrré vált, miután a fukusimai atomerőműben bekövetkezett balesetet követően a kormány átmenetileg leállította az ország hét régebbi atomreaktorát.
Az energiaipari és vízgazdálkodási szakmai szövetség hétfőn ismertetett adatai szerint Németország naponta 50 gigawatt áramot importál, ez nagyjából másfél reaktor kapacitásának felel meg. Ebből 30 gigawattot Franciaországból és 20 gigawattot Csehországból. A RWE német áramszolgáltató szerint elég nagy valószínűséggel a francia áram szinte teljes egészében, a csehországi nagyjából 30 százalékban származhat atomerőműből.
Az RWE szóvivője szerint Németország eddig több áramot termelt, mint amennyit elfogyasztott, s ezért exportált.
Angela Merkel német kancellár március közepén jelentette be, hogy Németország három hónapra lekapcsolja az energetikai hálózatról az 1980 vége előtt üzembe helyezett hét atomreaktorát, a meglévő 17-ből.
A hét érintett reaktorból egy Schleswig-Holsteinben, egy Alsó-Szászországban, kettő Hessen tartományban, kettő Baden-Württenbergben, egy pedig Bajorországban található. Leállításuk négy nagy, atomerőműveket is üzemeltető energetikai céget érint: a Vattenfall nevű svéd csoport egyik leányvállalatát, az EON és az RWE német magántársaságokat, valamint az EnBW állami regionális szolgáltatót.
A német kormány tavaly döntött úgy, hogy az ország összesen 17 nukleáris reaktorának a működési idejét átlag 12 évvel meghosszabbítja, felülírva ezzel a megelőző kabinet döntését, amelynek értelmében 2021-ig bezárták volna valamennyit.
MTI