A szakember szerint a piaci szereplők egyelőre csak beárazták a tüntetéseket, ám ilyenkor a spekuláció is hajtja felfelé az olaj árát. Ha a megmozdulások átterjednének más, közel-keleti olajtermelő államokra, az komoly olajválságot okozna a világban – hangzott el az interjúban.
A líbiai események ténylegesen hatottak most már a világ tőzsdéire és piacaira – a jövőben pedig ezeknek a kihatásoknak folytatódása várható – nyilatkozta Sarkadi Szabó Kornél a Duna Televízióban. Az egyiptomi zavargásoknál – lévén az ország nem jelentős olajkitermelő – úgy tűnt fel, hogy a piac megnyugszik. Líbiában viszont komoly olajkitermelés folyik, a világ termelésének nem kevesebb mint két százalékát adja az ország – emlékeztetett az elemző.
Az olajellátás fizikai fenyegetettségén túl a szereplők attól is elkezdtek félni, hogy a tüntetéssorozat tovaterjed, mondjuk Szaúd-Arábiára vagy Iránra – utóbbi estekben még komolyabb olajkiesés következhetne be – mutatott rá a szakértő.
A Duna Televízió műsorában elhangzott: rövid távon okozhatnak ellátási gondot Dél-Európában, de ezt még lehetne pótolni. A gond az, hogy a líbiai olaj nagyon jó minőségű, pótlása ezért költséges. Másrészt tényleg nem lehet tudni, hova terjednek a megmozdulások. Ha további közel-keleti olajtermelő államokra terjednének ki, akkor a világ olajtermelésének tíz-húsz százaléka is veszélybe kerülhet, ez pedig nagyon komoly olajválságot jelentene.
A piaci szereplők egyelőre csak elkezdték beárazni a tüntetéshullám valószínűsíthető következményeit, emellett pszichológiai hatások is érvényesülnek, például a spekuláció is hajtja felfelé az olaj árát. A tüntetéshullám ráadásul abból a szempontból is a legrosszabbkor érte a világgazdaságot, hogy egy éve emelkedőben vannak a nyersanyagpiacok, az ázsiai jegybankok például szigorításokkal küzdenek az infláció ellen. "Most ezt az amúgy is magas inflációt, áremelkedést a tüntetéshullám még jobban megspékeli” – érvelt Sarkadi Szabó Kornél.
Az elemző szerint - ha így maradnak az olajárak – a hatásokat legelőször az üzemanyagok árában fogjuk érezni idehaza. Emlékeztetett: a MOL-nál heti felülvizsgálás van életben, tehát ha még tovább megy felfelé az olaj ára – és ezzel párhuzamosan a benziné –, akkor egy hónap alatt nagyon könnyen elérheti a négyszáz forintot a benzin literenkénti ára. “Nem akarok még további katasztrófa forgatókönyvekről beszélni, mivel az előbb említett fejlemény csak egy alapeset akkor, ha nem csitulnak az események” - szögezte a szakértő a Duna Televízióban.
Privátbankár