.jpg)
A gyorsulási irányadó összetevői közül októberben öt a növekedés, öt pedig a csökkenés irányába hatott, ám előbbiek összességében erősebbnek bizonyultak. A pénzügyi mutatók húzták fel a gyiát, a reálgazdasági jellegű indikátorok viszont csökkentek.
A Világgazdaság csütörtöki számában megjelent elemzés szerint a magyar gazdaság őszi teljesítménye nem annyira meggyőző, mint a július–augusztusi, amikor a válság előtti időkre jellemző bővülés mutatkozott. Az idén februárban volt a legnagyobb a gazdasági csökkenés, azt követően stabilizálódott a gazdaság helyzete, az utóbbi hónapokban pedig már növekvő trend kezdett kibontakozni a rövid bázisú indexben.
Elsősorban a javuló külkereskedelmi egyenleg hajtja a növekedést, ám e mögött inkább az import beszakadása és nem az export jó teljesítménye áll. A belföldi keresletet jellemző tényezők trendje egyelőre lefelé mutat. A kormányzat gazdaságösztönzésre fordított forrásai korlátozottak, az államháztartási hiány féken tartása számít a gazdaságpolitika prioritásának. A fellendülés ugyanakkor nagyban függ attól, hogy a külső piacok második negyedév óta tartó erősödése folytatódik-e.
A gyorsulási irányadó nemzetközi módszereken alapuló indikátor típusú mutató, amelyet a GDP-t jól előre jelző részindikátorokból hoztak létre, és az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi.
Túl a mélyponton a magyar ingatlanpiac
Félünk a válságtól, de már nem annyira
Jóslatok: jön a 270 forintos euró
MTI