1p
A negyedik pillérnek nevezett nyugdíj-előtakarékossági számlákra ezentúl az átlagosnál nagyobb figyelem irányulhat az öngondoskodók körében
Habár jelenleg a nyugdíjrendszer második pillérének tartott kötelező magánnyugdíjpénztárii rendszer körül dúl a vihar, a negyedik pillérnek nevezett nyugdíj-előtakarékossági számlákra is az átlagosnál nagyobb figyelem irányulhat az öngondoskodók körében. Ez a terület sem marad érintetlenül: jövőre 30 helyett már csak 20 százalék lehet az adótámogatás összege

A nyugdíj-előtakarékossági számla (nyesz) a többpilléres nyugdíjrendszer legújabb elemeként 2006-ban került bevezetésre és annak keretein belül - az állami nyugdíj, a magán-, illetve önkéntes nyugdíjpénztárak szolgáltatásait kiegészítve - ún. negyedik pillérként szolgál.

A nyesz tulajdonképpen nem más, mint egy kifejezetten nyugdíjcélra szolgáló befektetési számla, amely egy értékpapírszámlából és egy ügyfél-, vagy pénzszámlából áll. A számlatulajdonos által az utóbbira befizetett összegekből vásárolt értékpapírok kerülnek előbbi számlán jóváírásra.

Ez az előtakarékossági forma lényegében annyiban tér el a nyugdíjpénztáraktól, hogy itt maga az ügyfél dönti el, mikor és mibe fektessék az így az osztalékadótól eltekintve kamat- és árfolyamnyereség-adó mentesen fialó pénzét. Korlátot némiképp az jelenthet, hogy nyugdíj-előtakarékossági számlán kizárólag értékpapír alapú befektetéseket lehet eszközölni, betétjellegű lekötések nem végezhetőek.

A választék tehát elvileg részvényből, állampapírból, jelzálog- és egyéb kötvényből, illetve befektetési alapok jegyeiből állhat. A kínálat azonban a választott szolgáltatótól (hitelintézet, vagy brókercég) is nagyban függ. A szolgáltatóknál ugyanis néhány kivételtől eltekintve pl. csak az adott csoporthoz tartozó befektetési jegyek elérhetők.

A jövő évi adózási szabályokkal kapcsolatban az Országgyűlés elé beterjesztett javaslatok miatt 2011-től némileg csökkenhet a nyesz vonzereje: a számlára befizetett összegek után a javaslat szerint 30 százalékról 20 százalékra csökkenhet az adótámogatás összege.
A nyesz hosszú távú, államilag támogatott megtakarítási forma. Az egyéni befizetések után 30 százalék, maximum 100 000 forint adókedvezményt kaphatnak az ügyfelek; a nyugdíjkorhatárt 2020 előtt elérők számára az adókedvezmény összege maximum 130 000 forint. Az előtakarékossági számlát érintő állami támogatás önálló, nem kerül összevonásra más önkéntes megtakarítás kedvezményével; a számlán lévő megtakarítás pedig örökölhető.

A nyesz számlavezetési díjának maximumáról (és minimumáról) a tövény rendelkezik:  legfeljebb a nyugdíj-előtakarékossági számlán jóváírt éves átlagos állomány egy százalékának megfelelő, de legalább kétezer forint összegű díjat kérhetnek a szolgáltatók. A jogszabály azt is meghatározza, hogy a számlanyitással egyidejűleg legalább 5 000 forintot be kell fizetni a pénzszámlára, így ez a feltétel egyforma az összes szolgáltatónál. 

A megbízási díjak az egyes szolgáltatóknál "megszokottak": az előtakarékoskodó által adott megbízás alapján végrehajtott ügylet után a számlavezető – az üzletszabályzatban előre meghirdetett – bankszámla, az értékpapírszámla és/vagy az értékpapír letéti számla terhére teljesített ügyletek után felszámított díjakkal egyező díjat számíthat fel. Az előtakarékoskodó által adott első megbízás azonban – a befizetés összegéig – minden befizetés esetében díjmentes.

A különböző szolgáltatók emellett a választható befektetési eszközökben térhetnek el egymástól. A Budapest Banknál például a Budapest Alapkezelő által kibocsátott alapok közül választhatnak a befektetők, a számlán emellett állampapírok is jegyezhetőek. A CIB Bank nyugdíj-előtakarékossági számláján egyes, a CIB Alapcsaládba tartozó befektetési alapok befektetési jegyeire, CIB kötvényekre,  a Budapesti Értéktőzsdén forgalmazott részvényekre, valamint a Magyar Állam által kibocsátott állampapírokra adható megbízás.

Számlavezetési díjak: az OTP évi 0,11%-os, minimum 2000 forintos díjat számol fel, a K&H 0,1%-ot, de legalább 2000 forintot. Az UniCredit és a CIB 2000 forintot + az éves átlagos állomány 0,1%-át kéri el, a Budapest Bank, a KBC Equitas és a Buda Cash beéri 2000 forinttal évente. Az Erste és a Hozamplaza 50 millió alatti állomány esetén 0,12%-ot, az e feletti rész után pedig ennek a felét kéri.
Az OTP-nél vezetett nyugdíj-előtakarékossági számlán az OTP Alapkezelő által kezelt, forintban denominált alapok befektetési jegyei, állampapírok és a BÉT-en forgalmazott értékpapírok vásárolhatóak meg, valamint az előtakarékoskodó részt vehet a nyilvános forgalomba hozatal során értékesített értékpapírok jegyzésében és/vagy aukciójában. Az UniCredit Bank befektetési alapok, Budapesti Értéktőzsdére bevezetett részvények, magyar államkötvények és jelzáloglevelek jegyzését teszi lehetővé a nyesz-en.

Mint látható, a bankoknál elsősorban csak az adott csoporthoz tartozó befektetési jegyek elérhetők. Nyugdíj-előtakarékossági számlát  brókercégeknél is nyithatunk, kuriózumnak számít a Hozamplaza, mely valóban egyfajta befektetési áruházként működik. Az itt kötött nyesz szerződés alapján az ügyfelek több alapkezelő több száz befektetési alapjából válogathatnak, igaz, másféle befektetési termék itt nem is érhető el.

A KBC Equitas elektronikus kereskedési rendszere a Budapesti Értéktőzsdére bevezetett értékpapírok vásárlását biztosítja, emellett a portfólió kialakításához állampapír-vásárlására is lehetőség van. A Buda-Cashnél az ügyfél befizetése automatikusan az ACCESS Pénzpiaci Alapba kerül, ezt másik befektetési alapra díjazás ellenében lehet váltani.

Privátbankár - Gáspár András

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG