1p
Az EU és Oroszország nyíltan vitázott egy sor kérdésben a Volga parti csúcstalálkozón, de hangsúlyozta gazdasági egymásra utaltságát és a párbeszéd fenntartását
Az EU és Oroszország nyíltan vitázott egy sor kérdésben a Volga parti csúcstalálkozón, de hangsúlyozta gazdasági egymásra utaltságát és a párbeszéd fenntartását az intézményes kapcsolatok fejlesztésének megrekedése ellenére.

Az EU pártját fogta három kelet-európai tagjának, Lengyelországnak, Litvániának és Észtországnak, amelyek viszályban állnak Oroszországgal politikai hátterű kereskedelmi korlátozások, illetve egy szovjet hősi emlékmű áthelyezése miatt.

Amint az már előre látható volt, a Szamara melletti csúcson sem sikerült megindítani a tárgyalásokat egy új (energiafejezetet is tartalmazó) EU-orosz partnerségi megállapodásról, amit Lengyelország az orosz húsembargó miatt vétóz.

Nem mindig sikerül kölcsönösen meggyőzni egymást - ismerte el Angela Merkel, az EU-elnök Németország kancellárja a Volzsszkij Utyosz-i szanatóriumban lezajlott csúcsülés után, de kifejezte reményét, hogy az egyes EU-tagok még nyitott problémái belátható időn belül rendeződnek.

"A lengyel probléma európai probléma. A litván és az észt probléma ugyancsak EU-probléma. Aki szoros együttműködést akar, annak nagyon fontos megértenie, hogy az EU a szolidaritás elvein alapul" - hangoztatta az EU-bizottsági elnök.
A házigazda Vlagyimir Putyin orosz elnök nem dramatizálta azt a tényt, hogy megrekedt az EU-orosz startégiai partnerség jogi alapjainak szilárdítása. Megértjük, hogy a tárgyalások megkezdése előtt az EU-nak meg kell oldania belső problémáit - mondta. Nyilvánvalóan Lengyelországra célozva, Putyin támadta egyes EU-tagok "gazdasági önzését". De José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke Merkelhez hasonlóan európai ügynek minősítette a húsvitát. Mi több, Barroso indokolatlannak ítélte a tilalmat, amelyet Oroszroszág annak veszélyére hivatkozva tart fenn már másfél éve, hogy Lengyelországon keresztül máshonnan származó, rossz minőségű hús kerülhet az orosz piacra. Ha megalapozott lenne a tiltás, mi magunk sem engednénk a lengyel húskészítmények forgalmazását az unión belül - mutatott rá Barroso, utalva az EU-ban érvényesülő szigorú fogyasztóvédelmi normákra.

Barroso egyben hangsúlyozta a szabadság, a jogállamiság és a demokrácia értékeinek jelentőségét Európában, jelezve, hogy Oroszországot is az európai államok közé sorolja.

Orosz rendszerbíráló ellenzékiek panaszkodtak, hogy a rendőrök megakadályozták sokuk eljutását egy olyan demonstrációra, amelyet az EU-csúcshoz időzítettek Szamarában hatósági engedéllyel. Moszkvai rendőrök a Seremetyjevo-1 repülőtéren elvették a személyi okmányokat és a jegyeket a sakkvilágbajnokból polgárjogvédővé vált Garri Kaszparovtól és a Másik Oroszország Kreml-ellenes koalíció más vezetőitől, meggátolva, hogy Szamarába repülhessenek.

Merkel aggodalmát fejezte ki, amiért egyes demonstrálni kívánóknak gondjaik voltak a Szamarába való elutazással. Putyin elismerte, hogy a rendőrök nem mindig indokoltan lépnek fel a protestáló ellenzékiekkel szemben, de úgy vélte, hogy ilyesmi másutt, így Németországban is előfordul. "Nincs miért félnünk a marginális csoportoktól" - utalt az orosz elnök a Másik Oroszországra, egyben hangoztatva, hogy aki a törvényes keretek között akar demonstrálni, annak meglesz rá a lehetősége.

Putyin élesen bírálta az észt rendőrség fellépését a tallinni szovjet hősi emlékmű hirtelen áthelyezése által kiváltott zavargások során. "Tallinnban megöltek egy tüntetőt... Ez tudatos emberölés volt. Hagyták őt elvérezni" - vádolta az észt rendőröket az orosz elnök. De Oroszországban emiatt nem merül fel az a kérdés, hogy kell-e fejleszteni az EU-hoz fűződő kapcsolatokat - jegyezte meg.

Putyin egyben óva intette az újságírókat az elhamarkodott következtetésektől Anna Politkovszkaja Kreml-bíráló újságírónő moszkvai és Alekszandr Litvinyenko dezertált állambiztonsági tiszt londoni megölésével kapcsolatban, még a nyomozás lezárása és a bíróság értékelése előtt.

Merkel kiemelte azt az egyezséget, amely szerint a két fél (egy új grémium keretében) megvitatja a külföldi beruházóknak az orosz stratégiai ágazatokba való bejutására vonatkozó törvényt.

Putyin ellen csak forradalommal lehet?
Nabucco a magyar preferencia? Moszkva szerint igen
Visszavárjuk az oroszokat Magyarországra
Oroszország WTO-tagságát nem támogatja az EU?
Orosz-kazah-türkmén gázvezeték épül

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG