Az EU pártját fogta három kelet-európai tagjának, Lengyelországnak, Litvániának és Észtországnak, amelyek viszályban állnak Oroszországgal politikai hátterű kereskedelmi korlátozások, illetve egy szovjet hősi emlékmű áthelyezése miatt.
Amint az már előre látható volt, a Szamara melletti csúcson sem sikerült megindítani a tárgyalásokat egy új (energiafejezetet is tartalmazó) EU-orosz partnerségi megállapodásról, amit Lengyelország az orosz húsembargó miatt vétóz.
Nem mindig sikerül kölcsönösen meggyőzni egymást - ismerte el Angela Merkel, az EU-elnök Németország kancellárja a Volzsszkij Utyosz-i szanatóriumban lezajlott csúcsülés után, de kifejezte reményét, hogy az egyes EU-tagok még nyitott problémái belátható időn belül rendeződnek.
"A lengyel probléma európai probléma. A litván és az észt probléma ugyancsak EU-probléma. Aki szoros együttműködést akar, annak nagyon fontos megértenie, hogy az EU a szolidaritás elvein alapul" - hangoztatta az EU-bizottsági elnök. |
Barroso egyben hangsúlyozta a szabadság, a jogállamiság és a demokrácia értékeinek jelentőségét Európában, jelezve, hogy Oroszországot is az európai államok közé sorolja.
Orosz rendszerbíráló ellenzékiek panaszkodtak, hogy a rendőrök megakadályozták sokuk eljutását egy olyan demonstrációra, amelyet az EU-csúcshoz időzítettek Szamarában hatósági engedéllyel. Moszkvai rendőrök a Seremetyjevo-1 repülőtéren elvették a személyi okmányokat és a jegyeket a sakkvilágbajnokból polgárjogvédővé vált Garri Kaszparovtól és a Másik Oroszország Kreml-ellenes koalíció más vezetőitől, meggátolva, hogy Szamarába repülhessenek.
Merkel aggodalmát fejezte ki, amiért egyes demonstrálni kívánóknak gondjaik voltak a Szamarába való elutazással. Putyin elismerte, hogy a rendőrök nem mindig indokoltan lépnek fel a protestáló ellenzékiekkel szemben, de úgy vélte, hogy ilyesmi másutt, így Németországban is előfordul. "Nincs miért félnünk a marginális csoportoktól" - utalt az orosz elnök a Másik Oroszországra, egyben hangoztatva, hogy aki a törvényes keretek között akar demonstrálni, annak meglesz rá a lehetősége.
Putyin élesen bírálta az észt rendőrség fellépését a tallinni szovjet hősi emlékmű hirtelen áthelyezése által kiváltott zavargások során. "Tallinnban megöltek egy tüntetőt... Ez tudatos emberölés volt. Hagyták őt elvérezni" - vádolta az észt rendőröket az orosz elnök. De Oroszországban emiatt nem merül fel az a kérdés, hogy kell-e fejleszteni az EU-hoz fűződő kapcsolatokat - jegyezte meg.
Putyin egyben óva intette az újságírókat az elhamarkodott következtetésektől Anna Politkovszkaja Kreml-bíráló újságírónő moszkvai és Alekszandr Litvinyenko dezertált állambiztonsági tiszt londoni megölésével kapcsolatban, még a nyomozás lezárása és a bíróság értékelése előtt.
Merkel kiemelte azt az egyezséget, amely szerint a két fél (egy új grémium keretében) megvitatja a külföldi beruházóknak az orosz stratégiai ágazatokba való bejutására vonatkozó törvényt.
Putyin ellen csak forradalommal lehet?
Nabucco a magyar preferencia? Moszkva szerint igen
Visszavárjuk az oroszokat Magyarországra
Oroszország WTO-tagságát nem támogatja az EU?
Orosz-kazah-türkmén gázvezeték épül
MTI