Az elmúlt években Magyarországon a jövedelemtermelő (irodai, kereskedelmi) ingatlanok körében keresleti piac alakult ki. A kereslet meghatározó jellemzőit a reálértéket őrző, stabilizálódott bérleti díjak és a fejlett piacok szintjéhez fokozatosan közelítő, azaz csökkenő hozamszintek adták - áll az elemzésben.
A megnövekedett árfolyamkockázat az eurós bevételeket realizáló kereskedelmi ingatlanpiacon tovább fokozza a bizonytalanságot, hiszen nem tervezhető biztosan, hogy az adott euró bevétel hosszabb távon milyen forintértéket jelent. A kiszámíthatóság érdekében az ingatlantulajdonosok határidős ügyleteket köthetnek, ezek azonban a költségek növekedéséhez vezetnek. |
Az egyes elemzők által már 2004-ben megjósolt, majd 2007 nyarán elkezdődő, de Európát valójában 2008-ra elérő jelzálogpiaci, hitelezési majd általános pénzügyi válság a magyarországi kereskedelmi ingatlanszektorban is érezteti hatását. A korábban keresleti piac kiegyenlítetté, majd fokozatosan kínálativá vált - állítják.
A 2008 július eleji, még optimista várakozásokat hónapok alatt lehűtötte, majd ellentétes előjelűvé változtatta a pénzügyi krízis. Azóta a csekély számú hazai tranzakció volumenében meghatározóan az irodapiacról került ki. A közlemény szerint a bérleti díjak mértéke nem változott jelentősen, de a várakozások szerint emelkedésre sem lehet számítani; ugyanakkor a kockázatosabb befektetési környezet, és a tőkeáttételes vételek megdráguló forrásköltsége a jövedelmezőség romlásához, egyúttal a hozamszintek 1-1,5 bázispontos emelkedéséhez vezetett.
A szegmensre jellemző a jelentős tőkeáttétel, azaz a vételekhez felhasznált jelentős banki finanszírozási arány. A hitelpiaci válság miatt a korábban népszerű devizahitelek rövidtávon gyakorlatilag megszűntek, illetve jelentősen megdrágultak, így a forint alapú finanszírozás meghatározóvá válhat. Ez a jelenlegi magas alapkamat mellett jelentősen megdrágítja a vevők költségeit, gyengíti azok vételi pozícióját, így végső soron az ingatlanárak csökkenéséhez vezet. |
A Macrogamma álláspontja az, hogy az ingatlanalap-piac stabilizálódása az általános gazdasági környezet javulásával, a befektetői bizalom fokozatos erősödésével együtt két-három negyedév múlva elkezdődhet. Jelentősebb enyhülést az alapkamat fokozatos és tartós csökkenése, és a visszatérő befektetői bizalom hozhat. Ebből kifolyólag az ingatlanalapba történő befektetések hozama az elvárható, éveken túlmutató időtávon versenyképes lehet - jósolják.
Röpködnek a mínuszok az építőiparban
Elbuktuk a nagy lakást: jó, ha kicsire telik
Lakásfelújítás: 300 ezerrel az állam is beszáll
Nincs ember, aki lakást akar venni
Megsemmisítették a luxusadót
Privátbankár