
A Capitolium nyugati oldalán rendezett ünnepségen Obama az eskütételkor arra a bibliára helyezte kezét, amelyet XIX. századi elődje, a rabszolgaság intézményének Amerikában véget vető 16. elnök, Abraham Lincoln használt 1861-ben, s amelyet elnöki beiktatási ünnepségen azóta sem használtak. A nemzetközi politikában a diplomácia fontosságát hirdető, a globális klímaváltozás ellen harcoló, továbbá a foglyok kínzását elutasító és a guantánamói börtöntábort bezárni szándékozó Obama óriási utat tett meg: kevesebb mint 5 év alatt ért fel az amerikai politika csúcsára, ismeretlen illionis-i szenátorból lett elnök.
Amerika sok és nehéz kihívással néz szembe, amelyeken nem lehet könnyen vagy rövid idő alatt túljutni, de Amerika le fogja küzdeni a nehézségeket - jelentette ki Obama negyedórás beiktatási beszédében.
Kifejtette, hogy Amerika a válság közepén van, háborút folytat az erőszak és a gyűlölet ellen, és a gazdaság helyzete nagyon meggyengült a mohóság és némelyek felelőtlensége miatt. "Közösen vallottunk kudarcot abban, hogy nehéz döntéseket hozzunk és felkészítsük a nemzetet egy új korszakra" - mondta Obama, aki köszönetet mondott George Bush volt elnöknek a nemzet érdekében tett szolgálatáért, valamint a hatalomváltás során tanúsított nagylelkűségéért és együttműködéséért.
Arról beszélt, hogy Amerika fiatal és nagy nemzet marad, ugyanakkor figyelmeztetett: az utóbbiért meg kell dolgozni. Mint mondta, "Amerika soha nem a könnyű utat, az elégedettek útját járta, ez nem a gyávák, hanem a kockázatot vállalók útja volt".
Amerika a Föld legsikeresebb nemzete marad - mondta, utalva arra, hogy az amerikaiak ugyanolyan termelékenyek és találékonyak, mint a válság előtt voltak, az amerikai árukra és szolgáltatásra ugyanúgy szükség van, mint korábban. Hangsúlyozta, hogy véget ért a szűk érdekek érvényesítése és a kellemetlen döntések halogatása. "Mától össze kell szedjük, le kell poroljuk magunkat és hozzá el kell kezdenünk Amerika újraformálásához" - mondta.
A gazdaság helyzete bátor és gyors cselekvést igényel, "és mi cselekedni fogunk, nemcsak a munkahelyek teremtése érdekében, hanem hogy új alapot teremtsünk a növekedéshez" - mondta. A tudomány az őt megillető helyre kerül, élni fognak a technika csodáival az egészségügyi ellátás javítására, munkába fogják a napot és a szelet, átalakítják az iskolákat és az egyetemeket az új kor követelményei szerint. "Minderre képesek vagyunk, és mindezt végre fogjuk hajtani" - emelte ki.
Felfüggesztették a terroristagyanús személyek kihallgatását a guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton Barack Obama új amerikai elnök beiktatásának napján. A börtöntábor ügyésze nem sokkal a beiktatási ünnepség kezdete előtt adta ki arra vonatkozó utasítását, hogy az Obama-kormányzat újabb intézkedéséig függesszék fel a tanúkihallgatásokat. |
Kijelentette: "nem fogunk elnézést kérni életformánkért, nem fogunk meginogni védelmünkben, és azoknak, akik terrorral és ártatlanok legyilkolásával törekednek ügyük előmozdítására, azt mondjuk, a mi szellemünk erősebb és nem lehet megtörni, nem élhettek túl minket, legyőzünk benneteket". Kitért rá, hogy Amerika új módon fog közeledni a muszlim világhoz, a kölcsönös érdekek és tisztelet talaján.
Arra hívta fel végül Amerikát, hogy a közös veszélyek láttán, a nehézségek közepette reménnyel és becsületesen dacoljon a jeges áramlatokkal és vészelje át a viharokat. "Hadd mondhassák majd a gyerekeink gyerekei, hogy a megpróbáltatások idején nem adtuk fel utunkat, nem fordultunk vissza és nem is tétováztunk; Isten áldja Amerikát" - zárta beszédét az Egyesült Államok újonnan beiktatott 44. elnöke.
A beiktatást követően az új elnök és alelnök ünnepi ebéden vett részt a Capitolium szobortermében, majd elindult az elnöki beiktatási parádé. Kedd este és éjszaka, egészen szerdán hajnalig Washingtonban összesen 90 beiktatási bált tartottak, ebből 10 hivatalos, Obama és a felesége mindegyiken részt vett és rövid beszédet mondott.
Barack Obama új amerikai elnök kormányzata felfüggesztette elődje utolsó, még nem jogerős rendelkezéseit. Rahm Emanuel kabinetfőnök emlékeztetőben utasította a szövetségi intézményeket és az elnöki hivatal osztályait, hogy egyelőre ne hajtsák végre a hivatalából kedden távozott George Bush elnök kormányának utolsó, még nem jogerős rendelkezéseit. A felfüggesztésnek az a célja, hogy az új kormányzat jogi és politikai szempontból is megvizsgálja az említett rendeleteket. Ez az első - ráadásul már Obama beiktatásának napján hozott - intézkedés, amellyel a demokrata párti új elnök hivatalos formában megkérdőjelezi republikánus párti elődjének politikáját. Obama ezt a jövőben várhatóan sokkal látványosabb módon teszi majd meg. |
A vasárnap kezdődött négynapos beiktatási ünnepségsorozat két fő eseménye az eskütétel, majd a beiktatási menet volt. A beiktatásnak a CNN szerint több mint egymillió ember volt szemtanúja a Capitolium előtt, a Fox News hírcsatorna úgy becsülte, kétmillióan állták és ünnepelték végig a hideg, napfényes időben az eseményt.
Az európai lapok az Egyesült Államok megtépázott tekintélyének helyreállítását és a transzatlanti kapcsolatok megújulását várják Obamától. Bernard Kouchner francia külügyminiszter, aki osztja a "Barack Obama iránti csodálatot és lelkesedést", azonban arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok 44. elnökének "nincs varázspálcája". "Óriási feladat vár rá, és még akkor is, ha rátermett és sokra képes, nem várható el tőle, hogy azonnal megoldja Amerika minden problémáját, nem mellékesen a mi problémáinkat sem" - mondta Kouchner a France Info francia hírrádiónak adott interjújában.
Az Obama-csoda kell most a világnak
Bushnak nincs lelkiismeret-furdalása
Mindenki Obamát akarja látni
Az Obama-terv csak az első lépés
MTI