1p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Barack Obama beiktatás beszédében kiemelte: Amerika sok és nehéz kihívással néz szembe, amelyeken nem lehet könnyen túljutni, de Amerika le fogja küzdeni a nehézségeket
Barack Obama beiktatás beszédében kiemelte: Amerika sok és nehéz kihívással néz szembe, amelyeken nem lehet könnyen túljutni, de Amerika le fogja küzdeni a nehézségeket

Beiktatták hivatalába Barack Obamát, az Egyesült Államok 44., egyben első afroamerikai elnökét. A beiktatási ceremóniának több százezer, egyes becslések szerint egymilliónál is több ember volt tanúja a Capitolium és a Lincoln-emlékmű között húzódó Mall sétányon, amelyet első alkalommal nyitottak meg teljes hosszában a tömeg előtt.

A Capitolium nyugati oldalán rendezett ünnepségen Obama az eskütételkor arra a bibliára helyezte kezét, amelyet XIX. századi elődje, a rabszolgaság intézményének Amerikában véget vető 16. elnök, Abraham Lincoln használt 1861-ben, s amelyet elnöki beiktatási ünnepségen azóta sem használtak. A nemzetközi politikában a diplomácia fontosságát hirdető, a globális klímaváltozás ellen harcoló, továbbá a foglyok kínzását elutasító és a guantánamói börtöntábort bezárni szándékozó Obama óriási utat tett meg: kevesebb mint 5 év alatt ért fel az amerikai politika csúcsára, ismeretlen illionis-i szenátorból lett elnök.

Amerika sok és nehéz kihívással néz szembe, amelyeken nem lehet könnyen vagy rövid idő alatt túljutni, de Amerika le fogja küzdeni a nehézségeket - jelentette ki Obama negyedórás beiktatási beszédében.

Kifejtette, hogy Amerika a válság közepén van, háborút folytat az erőszak és a gyűlölet ellen, és a gazdaság helyzete nagyon meggyengült a mohóság és némelyek felelőtlensége miatt. "Közösen vallottunk kudarcot abban, hogy nehéz döntéseket hozzunk és felkészítsük a nemzetet egy új korszakra" - mondta Obama, aki köszönetet mondott George Bush volt elnöknek a nemzet érdekében tett szolgálatáért, valamint a hatalomváltás során tanúsított nagylelkűségéért és együttműködéséért.

Arról beszélt, hogy Amerika fiatal és nagy nemzet marad, ugyanakkor figyelmeztetett: az utóbbiért meg kell dolgozni. Mint mondta, "Amerika soha nem a könnyű utat, az elégedettek útját járta, ez nem a gyávák, hanem a kockázatot vállalók útja volt".

Amerika a Föld legsikeresebb nemzete marad
- mondta, utalva arra, hogy az amerikaiak ugyanolyan termelékenyek és találékonyak, mint a válság előtt voltak, az amerikai árukra és szolgáltatásra ugyanúgy szükség van, mint korábban. Hangsúlyozta, hogy véget ért a szűk érdekek érvényesítése és a kellemetlen döntések halogatása. "Mától össze kell szedjük, le kell poroljuk magunkat és hozzá el kell kezdenünk Amerika újraformálásához" - mondta.

A gazdaság helyzete bátor és gyors cselekvést igényel
, "és mi cselekedni fogunk, nemcsak a munkahelyek teremtése érdekében, hanem hogy új alapot teremtsünk a növekedéshez" - mondta. A tudomány az őt megillető helyre kerül, élni fognak a technika csodáival az egészségügyi ellátás javítására, munkába fogják a napot és a szelet, átalakítják az iskolákat és az egyetemeket az új kor követelményei szerint. "Minderre képesek vagyunk, és mindezt végre fogjuk hajtani" - emelte ki.

Felfüggesztették a terroristagyanús személyek kihallgatását a guantánamói amerikai haditengerészeti támaszponton Barack Obama új amerikai elnök beiktatásának napján. A börtöntábor ügyésze nem sokkal a beiktatási ünnepség kezdete előtt adta ki arra vonatkozó utasítását, hogy az Obama-kormányzat újabb intézkedéséig függesszék fel a tanúkihallgatásokat.
Obama azt is hangsúlyozta, hogy Amerika nem választja hamisan a védelme érdekében alapelveinek feladását, betartja a jogállamiság szabályait és tiszteletben tartja az emberi jogokat. Kiemelte: Amerikát a hatalma egyedül nem képes megvédeni, és nem jogosítja fel arra, hogy kénye-kedve szerint cselekedjen, "biztonságunk ügyünk igazából, példánk erejéből fakad". Közölte, hogy Amerika felelősségteljes módon meg fogja kezdeni a kivonulást Irakból, a régi barátokkal és egykori ellenségekkel fáradhatatlanul küzd majd a nukleáris fenyegetés csökkentésére.

Kijelentette: "nem fogunk elnézést kérni életformánkért, nem fogunk meginogni védelmünkben, és azoknak, akik terrorral és ártatlanok legyilkolásával törekednek ügyük előmozdítására, azt mondjuk, a mi szellemünk erősebb és nem lehet megtörni, nem élhettek túl minket, legyőzünk benneteket". Kitért rá, hogy Amerika új módon fog közeledni a muszlim világhoz, a kölcsönös érdekek és tisztelet talaján.

Arra hívta fel végül Amerikát, hogy a közös veszélyek láttán, a nehézségek közepette reménnyel és becsületesen dacoljon a jeges áramlatokkal és vészelje át a viharokat. "Hadd mondhassák majd a gyerekeink gyerekei, hogy a megpróbáltatások idején nem adtuk fel utunkat, nem fordultunk vissza és nem is tétováztunk; Isten áldja Amerikát" - zárta beszédét az Egyesült Államok újonnan beiktatott 44. elnöke.

A beiktatást követően az új elnök és alelnök ünnepi ebéden vett részt a Capitolium szobortermében, majd elindult az elnöki beiktatási parádé. Kedd este és éjszaka, egészen szerdán hajnalig Washingtonban összesen 90 beiktatási bált tartottak, ebből 10 hivatalos, Obama és a felesége mindegyiken részt vett és rövid beszédet mondott.

Barack Obama új amerikai elnök kormányzata felfüggesztette elődje utolsó, még nem jogerős rendelkezéseit. Rahm Emanuel kabinetfőnök emlékeztetőben utasította a szövetségi intézményeket és az elnöki hivatal osztályait, hogy egyelőre ne hajtsák végre a hivatalából kedden távozott George Bush elnök kormányának utolsó, még nem jogerős rendelkezéseit. A felfüggesztésnek az a célja, hogy az új kormányzat jogi és politikai szempontból is megvizsgálja az említett rendeleteket. Ez az első - ráadásul már Obama beiktatásának napján hozott - intézkedés, amellyel a demokrata párti új elnök hivatalos formában megkérdőjelezi republikánus párti elődjének politikáját. Obama ezt a jövőben várhatóan sokkal látványosabb módon teszi majd meg.
Obama 65 százalékos népszerűségi mutatóval az egyik legnagyobb támogatottságú elnökként kezdheti meg hivatalát,
a leköszönő George Bush viszont 34 százalékos mutatóval a legnépszerűtlenebb elnökként távozik a Fehér Házból Richard Nixon óta. A The Washington Post szerint Obama hivatalba lépése az amerikai nemzet jobb jövőbe vetett reményét testesíti meg, egyszerre jelent rendkívüli örömöt, nagy reményeket és erős félelmet. A USA Today arra hívta fel a figyelmet, hogy a kihívások olyan hatalmasak (globális gazdasági válság, atomfegyverek terjedése, terrorizmus, két háború, klímaváltozás), hogy a nagy várakozások könnyen végzetes csalódásba fordulhatnak - jelentette Hofer László, az MTI washingtoni tudósítója.

A vasárnap kezdődött négynapos beiktatási ünnepségsorozat két fő eseménye az eskütétel, majd a beiktatási menet volt. A beiktatásnak a CNN szerint több mint egymillió ember volt szemtanúja a Capitolium előtt, a Fox News hírcsatorna úgy becsülte, kétmillióan állták és ünnepelték végig a hideg, napfényes időben az eseményt.

Az európai lapok az Egyesült Államok megtépázott tekintélyének helyreállítását és a transzatlanti kapcsolatok megújulását várják Obamától. Bernard Kouchner francia külügyminiszter, aki osztja a "Barack Obama iránti csodálatot és lelkesedést", azonban arra figyelmeztetett, hogy az Egyesült Államok 44. elnökének "nincs varázspálcája". "Óriási feladat vár rá, és még akkor is, ha rátermett és sokra képes, nem várható el tőle, hogy azonnal megoldja Amerika minden problémáját, nem mellékesen a mi problémáinkat sem" - mondta Kouchner a France Info francia hírrádiónak adott interjújában.

Az Obama-csoda kell most a világnak
Bushnak nincs lelkiismeret-furdalása
Mindenki Obamát akarja látni
Az Obama-terv csak az első lépés

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG