Obama még az idén bezáratja Guantánamót
A rendeletet az elnök a Fehér Házban írta alá ünnepélyes keretek között.
A kubai területen működő amerikai támaszponton lévő fogolytábor bezárása Obama egyik választási ígérete volt. A telepen éveken át vádemelés nélkül tartottak és tartanak ma is fogva terroristagyanús embereket.
A guantánamói haditengerészeti bázison a becslések szerint jelenleg 245 férfi őriznek, többségüket hosszú évek óta. Az Obama-kormánynak meg kell oldania, hogy mi legyen a foglyok sorsa. Egy részük átkerülhet amerikai börtönökbe, másokat visszaküldhetnek hazájukba. Ez utóbbi viszont azért ütközik nehézségekbe, mert várhatóan üldöztetés várna rájuk. Az sincs tisztázva, hogy milyen keretek között indítsanak vádeljárást a háborús bűnökkel vádolt őrizetesek ellen.
Obama elrendelte szakértői csapat felállítását is, amelynek 30 napon javaslatot kell tennie a terroristagyanús személyek sorsára vonatkozóan, elsősorban arra, hova kerüljenek a foglyok Guantánamo bezárásával.
Egy másik rendeletben arra utasított: minden amerikai alkalmazottnak be kell tartania a hadseregnek azokat az előírásait, amelyek tiltják a rabokkal szemben egyebek mellett a fenyegetés, a fizikai erőszak és a vízbefojtást szimuláló vallatási technika alkalmazását. "Világossá tettem a kampányban és az átmenet során, hogy az Egyesült Államok nem kínoz" - szögezte le, s hozzátette, hogy országa tiszteletben fogja tartani a kapcsolatos genfi egyezmények előírásait.
Obama rendeletei azt is tartalmazzák, hogy be kell zárni a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) minden külföldi börtönét. Ügynökségközi csoport alakul azzal a céllal, hogy kidolgozzák, mi legyen a foglyokkal.
Az amerikai elnök a rendeletek aláírásakor megerősítette: elkötelezett a terror elleni háborúban. Megjegyezte ugyanakkor, hogy az Egyesült Államok saját feltételei szerint fogja megnyerni ezt a háborút. Obama korábban pragmatikus külpolitikát ígért.
Guantanamón máris új szelek fújnak?
Obama már fel is hívta a palesztin elnököt
Change! - valóság lesz-e Obama jelszava?
MTI