Obama nem teketóriázhat
Az újság értékelése szerint Obama mindenekelőtt bátor és gyakorlatias módon választotta ki körvonalazódó gazdasági csapatának tagjait, akik tapasztaltak, nem lesz szükségük terepgyakorlatra munkájuk megkezdéséhez. A The New York Times kritikus hangon megjegyezte: Obama gazdasági tanácsadói az 1990-es évek centrista politikáját képviselik, a helyzet viszont azóta megváltozott.
Obama hétfőn és kedden jelenti be gazdasági tanácsadói csapatának vezetőit. Timothy Geithner, az amerikai jegybank New York-i részlegének elnöke lesz a pénzügyminiszter, Lawrence Summers - a Clinton kormány egyik volt pénzügyminisztere - fogja vezetni a Fehér Ház nemzetgazdasági tanácsát és Peter Orszag közgazdász lesz a költségvetési igazgató, ő jelenleg a törvényhozás költségvetési hivatalát vezeti.
Mint az újság megjegyezte, mindhárman a Clinton-kormány egy másik volt pénzügyminisztere, Robert Rubin köpönyegéből bújtak elő: Geithner államtitkár volt Rubin, majd Summers minisztersége idején, Summers Rubin miniszterhelyettese volt, majd utána ő vezette a tárcát, Orszag pedig Rubin szoros szövetségese volt. Mindhárman Rubin egykori gazdaságpolitikáját képviselik: a kiegyensúlyozott költségvetés, a szabadkereskedelem és a pénzügyi dereguláció kombinációja megalapozta a 90-es évekbeli jólétet, emlékeztetett a lap, ezúttal nem említve, hogy sok szakértő szerint nem utolsó sorban a Clinton elnökségének vége felé kiteljesített dereguláció miatt is szabadulhatott el a mostani pénzügyi válság.
A megváltozott körülmények között megemlítette a lap mindenekelőtt azt, hogy Obama a pénzügyi világválság fényében elkötelezte magát az újraszabályozás mellett. Ezenkívül legalább az elkövetkező két évben a költségvetés kiegyensúlyozása helyett növelnie kell az adósságot, több száz milliárd dollárt kell költenie a gazdaság ösztönzésére.
A konzervatív The Wall Street Journal megjegyezte, hogy Timothy Geithner jelen volt, amikor a pénzügyi pánik kialakult. Talán éppen ezért segíthet a romok eltakarításban, az elkövetett hibák megismétlésének elkerülésében. Az újság szerint ő lesz az Obama-kormány "tőkeinjekciós minisztere", és ebbéli minőségében ő a legjobb választás.
Az Amerika Hangha (VOA) rádió kiemelte: az amerikai tőkepiac örömmel fogadta pénteken az akkor kiszivárgott hírt, hogy valószínűleg Geithner lesz az új pénzügyminiszter. A Dow Jones ipari mutató háromnapi érzékeny veszteség után 500 pontot ugrott.
Barack Obama szombati rádiós üzenetében egyebek között arról beszélt, hogy nagyívű gazdaságösztönző programja keretében kormánya út- és hídépítési, iskolafelújítási programokat fog hirdetni, és elkötelezi magát az alternatív energiaforrások fejlesztése mellett. Kifejtette, hogy 2011-ig összesen 2,5 millió munkahely megteremtése vagy megmentése a célja.
Obama bemutatja a Szupercsapatot?
Sokba kerül Obamának az elnökség
Hillary lehet a külügyminiszter
Busht már a vádlottak padján látnák
Mit hoz Obama a részvénypiacoknak?
Bush berágott a szivárogtatás miatt
MTI