A gazdasági válság idején egyre nagyobb figyelmet kapnak azok a hazai cégek, amelyek offshore cégekkel próbálják adójukat lecsökkenteni - olvasható a Cégfürkész szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. A jelenlegi nehéz helyzetben az állam mindenáron szeretné bevételeit növelni, az offshore cégek miatt elveszített adóforintok pedig egyre jobban fájnak. Ezt a problémát orvosolandó 2010-től az új adótörvény megpróbálja az offshore tevékenységeket adóztatni, 30 százalékos forrásadót bevezetve az azon országokba történő szolgáltatási díj, jogdíj illetve kamatkifizetésekre, amelyeknek nincsen hazánkkal kötött, a kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó egyezménye.
De honnan derül ki, hogy egy magyar cégnek vannak-e offshore kapcsolatai? Abból lehet kiindulni, hogy hol, mely országban van bejegyezve egy adott hazai céghez kapcsolódó vállalkozás - magyarázza Domán András, a Cégfürkész szolgáltatás megálmodója. "Nem nehéz kifürkészni ezeket - hiszen legális, bárki által megszerezhető (cégjegyzékben szereplő) adatokról van szó. Természetesen néha nem derül ki azonnal, hogy a tulajdonosi körben lévő külföldi cég offshore-e vagy sem. A magyar cégek sokszor úgy "játszanak", hogy egy offshore területen lévő ország esetén nem a fővárosba, hanem például egy kevéssé ismert helyiségbe jegyzik be a céget. Minden külföldi helyiségnevet külön ellenőrizni kell tehát." – tette hozzá.
Azokat a vállalatokat értjük az offshore kifejezés alatt, amelyek a cégbejegyzés országában nem folytatnak tevékenységet, így rájuk más szabályok vonatkoznak, mint a helyben működő társaságokra. Az összeállítás szerint ezek a cégek például mentesülnek az adófizetés alól, vagy csupán egy alacsony, fix adót kell évente fizetniük. Helyszíntől függ, hogy az offshore cégeknek van-e beszámolási és közzétételi kötelességük, kell-e könyvelniük, számlát vezetniük. |
Az offshore kapcsolatokkal rendelkező cégek tevékenységi kört tekintve igencsak változatos képet mutatnak - jelzik. A Cégfürkészben szereplő offshore kapcsolatokkal rendelkező magyar cégeknél a legnagyobb arányban, 48%-ban a saját tulajdonú, bérelt ingatlan bérbeadása, üzemeltetése szerepel a tevékenységi listán, ezt követi az üzletviteli, egyéb vezetési tanácsadás 6%-kal, majd az épületépítési projekt szervezése (4%) és a vagyonkezelés (4%) következik. A listán egyébként a csincsillatenyésztéstől a hulladékfeldolgozáson, fodrászaton, taxizáson, kulturális képzésen, lábbeligyártáson és könyvkiadáson túl még zöldség-és dinnyetermesztés is szerepel.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
Tudjuk-e, mi az az adóparadicsom?
Látjuk a korrupciót, de mélyen hallgatunk róla
Bokros: a politikusok is offshore-ban ügyeskednek
30%-os adókulcs a magyar off-shore cégeknek
Privátbankár