A szóvivő tájékoztatása szerint a budapesti Péterfy Sándor utcai kórháznak is segítséget kellett nyújtaniuk, mert az egészségügyi intézménybe olyan sokan érkeztek, hogy elfogytak a szabad ágyak. Ezért az OKF félszáz tábori ágyat szállított a kórházba. Szentes György elmondta azt is, hogy az előrejelzések szerint az ónos esőt havazás válthatja fel, ezért továbbra is azt ajánlják az embereknek, hogy ha hosszabb távra indulnak el autóval, akkor előbb tájékozódjanak, és vigyenek magukkal ételt, italt.
A szóvivő felhívta a figyelmet arra is, hogy a csúszós utak miatt a tűzoltók megérkezéséig is több idő telhet el.
El lehet menni - akárhova
Nincs megközelíthetetlen település Magyarországon az ónos eső és a fokozott jegesedés ellenére sem - mondta Szentes György, az Országos Katasztrófavédelem (OKF) szóvivője. Tolnában, Baranyában és Somogyban sok olyan település van, amelyeket alsórendű utak kötnek össze; ezeket az utakat a helyi Volán-társaságok biztonsági okok miatt nem használják, és van olyan útszakasz is, amelyre a közútkezelő sem engedi be a járműveket. A települések azonban más útvonalakon megközelíthetők - közölte a szóvivő.
Csütörtök délelőtt ismét eleredt az ónos eső Budapesten, ezért a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. az utakra vezényelt hetvenkilenc munkagépet és háromszáz munkást - tájékoztatta az MTI-t a társaság. Közlésük szerint az újabb ónos eső elsősorban Budán és Pest magasabban fekvő részeiben okoz nagyobb gondokat. Az FKF a fő- és közösségi közlekedési útvonalak, hidak, felüljárók, az egészségügyi intézményekhez, továbbá a lakosság ellátását biztosító logisztikai bázisokhoz vezető utak síkosságmentesítésén dolgozik, a mellékutakra csak ezek után kerülhet sor - írták. Közleményükben kiemelték, hogy Budapest közösségi közlekedése az újabb ónos eső ellenére zavartalan.
Kerülje az erdőt!
Élet- és balesetveszélyes a főváros környéki erdőkben túrázni a napokban esett ónos eső és jegesedés miatt; a Pilis magasabban fekvő részeit több mint egy centiméteres jégpáncél borítja - közölte a Pilisi Parkerdő Zrt. A társaság arra kéri a kirándulókat, hogy semmiképpen se induljanak el túrázni. Mint írták, a Pilis, a Visegrádi- és a Budai-hegység turista- és sétaútjai járhatatlanok az egyre vastagabb jégpáncél miatt. A Rám-szakadék vagy a Vadálló-kövek térsége pedig egyenesen életveszélyes.
A közleményben arra is kitértek, hogy az erdőállományban egyelőre nem okozott kárt az ónos eső. Tartani lehet azonban attól, hogy a fák ágain "egyre hízó jégpáncél" és a várható havazás miatt sok helyen úgynevezett jégtörés alakul ki. A legutóbbi komoly jégkár 2004 februárjában volt a térségben, akkor 15 ezer hektár erdő károsodott, mintegy 25 millió forintos többletkiadást okozva az erdőket kezelő Pilisi Parkerdő Zrt.-nek - olvasható a társaság közleményében.
Koris délelőtt, szánkós délután?
MTI