1p
Orbán Viktor a magyar gazdaság legnagyobb problémájának ma nem a költségvetési hiányt vagy az adósságot tartja, hanem a szürke- és feketegazdaság növekvő
Orbán Viktor a magyar gazdaság legnagyobb problémájának ma nem a költségvetési hiányt vagy az adósságot tartja, hanem a szürke- és feketegazdaság egyre növekvő arányát. A Fidesz újraválasztott elnöke az MTI-nek adott nyilatkozatában arról is beszélt, hogy Európának saját ereje tudatában kellene fellépnie a közös energiapolitika érdekében.

Orbán Viktor, aki Felcsúton adott interjút a távirati irodának, azt mondta: a mostani gazdaságpolitika elhibázott, felesleges szenvedést és tehertételt jelent a magyar választópolgároknak, mert a kormány által előidézett pénzügyi válságból ezen az úton nem lehet kijutni.

A magyar gazdaság legnagyobb baja nem a költségvetési hiány és nem az adósság, hanem az, hogy ma a szürke- és a feketegazdaság részesedése a gazdaságban 25-30 százalékos, és ez növekvő arány - vélte a Fidesz vasárnapi kongresszusán újraválasztott pártelnök. Szerinte amíg ennek tekintélyes része át nem kerül az adózó jövedelem világba, addig nem orvosolható tartósan a költségvetés hiánya és az államadósság, csak rövid távú és átmeneti sikereket lehet elérni. Mint mondta, az utóbbi időszak bebizonyította, hogy "kényszerrel, szigorral, állami erőszakkal" nem lehet kifehéríteni a gazdaságot, ezért csökkenteni kell az adókat és a járulékokat.

A pártelnök elismerte, hogy a Fideszben vita van arról, hogy radikálisabb vagy mérsékeltebb legyen a csökkentés. Ő maga az "erőteljesebb megoldás" híve, mert a gazdaság minél gyorsabb kifehérítését tartja célnak. Ugyanakkor hozzátette: a csökkentés mértékét csak a gazdasági élet szereplőivel konzultálva lehet meghatározni.

A Fidesz elnöke abban foglalta össze pártja és a kormány gazdaságpolitikája közötti különbséget, hogy míg a mostani politika ahhoz ért, hogy mennyi pénzt vegyen el az emberektől és a közös kiadásokból az átmeneti egyensúly eléréséhez, addig a Fidesz ahhoz ért, hogy hogyan kell megtermelni a pénzt, amire szükség van.
"Ma a gazdaság szereplőin erőszakot tesz a kormány, nem egyeztet, nem megállapodik, nem törekszik konszenzusra, ezért nem is lesz sikeres a gazdaságpolitikája, mert nem a kormány működteti a gazdaságot. Szétrombolni tudja, túlterhelni tudja, leépíteni tudja, de működtetni nem tudja, mert azt a gazdasági élet autonóm szereplői tudják csak megtenni" - fogalmazott.

Orbán Viktor arra is utalt, hogy a Fidesz három elemből álló csomagot valósítana meg ahelyett az "ostobaság" helyett, amit a kormány ma művel. Először reálértéken befagyasztanák a közkiadásokat, mert ma a források egy tekintélyes részét kivonják, és ezzel "szükségtelen próbatételnek" teszik ki az egészségügyet, oktatást és közigazgatást is. Emellett - radikálisan vagy mérsékelten - csökkentenék az adókat, valamint elhárítanák a gazdasági növekedés előtt tornyosuló akadályokat, így mérsékelnék a vállalkozások bürokratikus terheit, amelyek tekintetében ma élen járunk Európában, és fellépnének a korrupció ellen, beleértve a közigazgatási és hatósági korrupciót is.

A Fidesz elnöke hangsúlyozta: a Fidesznek volt és most is van konkrét cselekvési programja, amelyet rendszeresen hozzáigazítanak a gazdasági-társadalmi helyzet változásához.

Az ellenzéki vezető a közös európai energiapolitikáról szólva kijelentette: nem osztja azt a félelmet, hogy az Unió nem tudna Oroszország megkerülésével gázvezetéket építeni. "Európa nagy és erős, a piacon nem csak az eladó erős, hanem a vásárló is. Európának öntudatosan, a saját ereje tudatában kell fellépnie, de ehhez egységre lenne szükség, és ez ma nincs" - fogalmazott Orbán Viktor. Szerinte Magyarországnak az az érdeke, hogy egy erősebb Unió létrehozza a saját energiapolitikáját a jogalkotás szintjén is, ezért nem tartja helyénvalónak a különutas politikát. "Magyarország ebben az ügyben nehéz, kiszolgáltatott helyzetben lévő ország, és a politikának az lenne a kötelessége, hogy minden eszközzel a kiszolgáltatottság leküzdésére törekedjünk" - fejtette ki.

Orbán szerint új konvergenciaprogram kell
Nagy fejek hullottak hétvégén - Orbán megerősödött
Olvad a Fidesz előnye
Orbán: erkölcstelen a kormány gazdaságpolitikája
Orbán Viktor saját tévével erősít

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG